„Bezpieczny Kredyt 2%” – warunki, raty, finansowanie

Rządowy program kierowany do młodych oferuje możliwość skorzystania z preferencyjnych warunki kredytu hipotecznego na zakup pierwszego mieszkania lub domu, na budowę domu lub na dokończenie rozpoczętych prac na budowie. Oprocentowanie kredytu będzie wynosiło 2% przez pierwszych 10 lat okresu kredytowania. Stoisz przed decyzją o zakupie swojej pierwszej nieruchomości? Przedstawiamy najważniejsze zasady obowiązujące przy tym rodzaju kredytowania.

Kto może skorzystać z kredytu 2%?

Uczestnictwo w programie Pierwsze Mieszkanie finansowanym z budżetu państwa wymaga spełnienia odpowiednich kryteriów. Preferencyjna oferta kredytowania kierowana jest do osób do 45 roku życia, które nie mają żadnych nieruchomości oraz ich historia kredytowa jest dobra – są wypłacalni i mają dobrą historię w BIK-u. Co jeszcze oferuje program? Dodatkowym atutem jest fakt, że o kredyt można ubiegać się również nie mając dostatecznej kwoty na wkład własny – „Bezpieczny kredyt 2 proc.” można w takiej sytuacji połączyć z programem „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Warunki kredytu 2%

Kredyt z programu Pierwsze Mieszkanie będzie mógł być udzielony w kwocie maksymalnej:

  • 500 tys. zł, jeśli starać się będzie o niego jedna osoba (singiel)
  • 600 tys. zł, jeśli starać się będą o niego osoba z co najmniej jednym dzieckiem lub małżonkowie.

Przy udzielaniu kredytu w ramach programu Pierwsze Mieszkanie bank bada zdolność kredytową osoby zainteresowanej, stosując się do wytycznych Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Określają one wytyczne, w jaki sposób banki mają szacować możliwości osoby chcącej zaciągnąć kredyt, wysokość jej wkładu własnego oraz ubezpieczenia. W 2023 roku KNF wprowadziło zmianę wspominanej rekomendacji, co pozwoliło na zwiększenie zdolności wielu osób. W efekcie także Bezpieczny Kredyt może być łatwiej dostępny dla beneficjentów programu „Pierwsze mieszkanie”. Bufor bezpieczeństwa przy udzielaniu kredytu został zmniejszony do 2,5% i będzie obowiązywał, jeśli klient zdecyduje się na stałą stopę procentową przez okres 60 miesięcy.

Warto dokładnie zapoznać się z informacjami na stronie rządowej, by świadomie podjąć decyzję o wzięciu kredytu. Obowiązki, jakie nakłada na nowego właściciela mieszkania lub działki program nie są małe. Przez 10 lat nie można bowiem sprzedać nieruchomości objętej kredytem, należy w niej mieszkać (termin wprowadzenia to 24 miesiące od momentu nabycia praw do lokalu bądź skończenia budowy). Podobnie z decyzją o zmianie rat ze stałych na zmienne i wielu innych aspektów.

Podsumowując – choć Bezpieczny Kredyt to ciekawa propozycja dla osób chcących kupić pierwsze lokum lub działkę, warto skonsultować tę decyzję z dobrym doradcą. Warunki kredytu są preferencyjne, lecz wiele zależy również od dochodu potencjalnych kredytobiorców i tego, czy pozostają w związkach czy są singlami. Każdy przypadek jest indywidualny i zakłada inne zmienne, warto więc dobrze skalkulować ryzyko i warunki.

Szukasz mieszkania lub domu? A może zdecydowałeś się na zakup działki? Zapraszamy do naszych biur, gdzie doradzamy w kwestii wyboru idealnej nieruchomości, a także wspieramy naszych klientów w procesie zakupów kredytowych.

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą