Bezpieczny wynajem nieruchomości

Bezpieczny wynajem nieruchomości, czyli na co zwrócić uwagę, podpisując umowę z wynajmującym.

Znalazłeś idealną ofertę, obejrzałeś mieszkanie i podpisujesz umowę, by móc się do niego wprowadzić? Gratulujemy sukcesu, bo wyszukania odpowiedniej nieruchomości do wynajmu nie jest wcale łatwe. Szczególnie obecnie, kiedy popyt znacznie przewyższa podaż, warto kilkukrotnie sprawdzić najważniejsze kwestie, by uniknąć nieuczciwych wynajmujących i w nowym lokum poczuć się jak w domu.

Najem budzi wiele wątpliwości, bo uważa się, że to osoba, która oferuje swoje mieszkanie musi przygotować się na wiele nieprzyjemności i zabezpieczyć na wszelkie możliwe sposoby. Oczywiście to prawda – oddając obcemu prawo do użytkowania swojej nieruchomości wynajmujący wiele ryzykuje, stąd też powinien proponować umowę najmu okazjonalnego i przemyśleć wszystkie za i przeciw, wybierając odpowiedniego kandydata. Co jednak z drugą stroną tej transakcji? Najemca również powinien przygotować się do takiej transakcji, by uniknąć dodatkowych kosztów i problemów.

Co warto sprawdzić, zanim podpiszesz umowę najmu?

Przede wszystkim nie bój się zadawać pytań, by zweryfikować wynajmującego i nieruchomość, którą oferuje. Masz prawo wiedzieć, kim jest właściciel lokalu, jaki jest stan prawny mieszkania oraz czy nie jest ono obciążone żadnymi zobowiązaniami. Nie krępuj się, by zapytać o numer księgi wieczystej – takie dane są jawne i można je sprawdzić w internecie, więc uczciwy wynajmujący nie powinien mieć problemu z ich podaniem.

Po drugie bardzo uważnie przejrzyj umowę najmu. Powinna ona zawierać datę i miejsce jej sporządzenia, dane obu stron transakcji, dokładny opis nieruchomości i jej wyposażenia, czas jaki opiewa oraz jej warunki: cenę najmu, okres obowiązywania oraz wszystkie dodatkowe opłaty obciążające cię jako najemcę. Warto również doprecyzować, w jaki sposób odbędzie się comiesięczna opłata czynszu i czy właściciel chce, by wszystkie dodatkowe koszty wymagające umów (energia elektryczna, gaz, internet) były rozliczane przez najemcę. Doprecyzowanie tego na początku oszczędzi ci ewentualnych problemów w przyszłości.

Nie zapomnij również o protokole zdawczo-odbiorczym, który spisuje się przy podpisaniu umowy najmu. To właśnie w nim powinny znaleźć się wszystkie informacje o wyposażeniu mieszkania i stanowi on dokument potwierdzający stan nieruchomości w momencie przekazania kluczy nowemu najemcy. Ten dokument pomoże w przypadku sporu o koszty ewentualnych napraw sprzętów lub innych elementów wyposażenia.

Zaufaj sprawdzonym kontaktom

Jeśli obawiasz się, że możesz pominąć jakiś istotny szczegół, zwróć się o pomoc do znajomych – może znają kogoś, kto szuka nowego najemcy i tym samym oszczędzisz sobie stresu. Warto również zaufać sprawdzonej agencji nieruchomości – nikt nie zadba wtedy tak dobrze o twój interes, jak doradca, z którym rozpoczniesz współpracę. Sieć kontaktów i doświadczenie w wynajmie sprawiają, że agenci proponują zawsze najlepsze oferty ze sprawdzonych źródeł.

#wynajem #warszawa #agencjanieruchomości #biuronieruchomości

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą

    Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.