Cena oferowana a cena transakcyjna nieruchomości

Cena ofertowa a cena transakcyjna nieruchomości – jakich różnic można się tu spodziewać?

Jeśli planujesz kupić lub sprzedać nieruchomość, powinieneś wiedzieć, czym różnią się wyżej wspomniane ceny. Od nich zależy, ile realnie zapłacisz lub wydasz w ramach przeprowadzanej transakcji. Zobacz, jak zorientować się w cenach nieruchomości i dlaczego warto znać ich wartości.

Cena ofertowa

Kiedy decydujesz się sprzedać swoją nieruchomość, masz w głowie kwotę, którą chciałbyś otrzymać w ramach takiej transakcji. W dużym uproszczeniu to właśnie cena ofertowa danego mieszkania czy domu – oczekiwana kwota, którą właściciel lub agent działający w jego imieniu umieszcza w ofercie nieruchomości wystawionej na portalach branżowych.

Jak dobrze ją określić? Warto skonsultować to ze specjalistą, takim jak doświadczony agent nieruchomości. Zbyt wysoka cena ofertowa może wpłynąć na brak zainteresowania ogłoszeniem, przez co sprzedający zamyka sobie drogę potencjalnych negocjacji i sprzedaży w krótkim czasie. Zawyżanie ceny ofertowej przez właścicieli mieszkań czy domów to częsta praktyka (wynika to często z emocjonalnego stosunku do danego miejsca), a specjalista pomoże określić jej wartość, bazując na rzeczywistych cenach rynkowych.

Cena transakcyjna

Tę wartość powinniśmy brać pod uwagę, szacując ceny nieruchomości w danej dzielnicy czy mieście. Cena transakcyjna to kwota, którą realnie zapłacono za sprzedawany dom lub mieszkanie. Czy zawsze różni się od ceny ofertowej? Niestety przeważnie tak. Szacunkowo może być to nawet około 10%, a w skrajnych przypadkach nawet więcej. Dlatego też wsparcie doradcy jest tak ważne już na początkowym etapie poszukiwania nieruchomości do kupna lub przygotowywania jej do sprzedaży.

Różnice między ceną ofertową a transakcyjną – skąd wynikają?

Tak jak wspomnieliśmy, najczęstszą przyczyną sztucznego zawyżania ceny ofertowej jest emocjonalny stosunek właścicieli do sprzedawanego lokalu. Wiążąc z miejscem wspomnienia, trudno być obiektywnym i wycenić realnie jego wartość.

Kolejnym częstym powodem zbyt wysokiej ceny ofertowej jest brak znajomości rynku. Dla osób niezwiązanych na co dzień ze światem rynku nieruchomości źródłem informacji jest porównanie kwot widocznych w ogłoszeniach na popularnych portalach branżowych. I tutaj koło się zamyka – sugerując się cenami ofertowymi, które jak już wiemy zwykle nie są miarodajne, kolejne osoby wystawiają swoje ogłoszenia ze sztucznie zawyżoną ceną.

Agencja nieruchomości w procesie negocjacji

Dobry doradca nieruchomości, współpracując z klientem sprzedającym i przygotowując z nim ofertę podpowie, na jaką kwotę najlepiej wycenić lokal. Jest to też świetne wsparcie w procesie negocjacji ceny, które stały się pewnym elementem każdej transakcji. Dzięki merytorycznemu wsparciu i wiedzy rynkowej, agent dopilnuje by kwota była satysfakcjonująca, przy jednoczesnym wyjściu naprzeciw oczekiwaniom kupującego.

Jeśli chcesz kupić mieszkanie, a jego cena wydaje ci się zbyt wysoka, warto również poprosić o wsparcie agencję. Doświadczony doradca wyszuka konkurencyjne oferty, wskaże czy dana kwota jest rzeczywiście uzasadniona i pomoże w negocjowaniu stawki odpowiedniej dla obu stron.

Zapraszamy do naszych biur po więcej informacji, z chęcią pomożemy ci znaleźć idealny lokal skrojony pod wszystkie potrzeby.

 

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą