Ceny najmu w 2023 roku. Jak zmieniły się względem poprzedniego roku?

Od ponad roku mierzymy się z coraz wyższymi cenami nieruchomości w Polsce. Nowy rok, według specjalistów, miał przynieść stabilizację. Czy rzeczywiście tak się stało? Jak wyglądają ceny mieszkań na wynajem w Polsce po dwóch miesiącach 2023 roku?

Kredyty w 2023 roku

Na dynamiczne zmiany cen nieruchomości w Polsce od kilku lat wpływa kilka istotnych czynników. Zaczynając od pandemii koronawirusa w 2020 roku, która spowolniła gospodarkę i wstrzymała ruch w obrocie nieruchomościami, zaniżając ceny, aż po rosyjską inwazję na Ukrainę, która poskutkowała zwiększonym popytem na wynajem mieszkań. Rok 2022 zakończył się również rekordowo wysokimi stopami procentowymi – osiągnęły one poziom 7.6%.

Analizując dane Biura Informacji Kredytowej z końca minionego roku łatwo zauważyć, że wartość udzielonych kredytów w porównaniu rok do roku była niższa o prawie 50%. Oznacza to, że w 2022 roku znacznie mniej osób otrzymało zdolność do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jak te dane wpływają na ceny wynajmu mieszkań? Znacząco! Oznacza to bowiem, że osoby nie mogące kupić mieszkania, decydują się tym samym na jego wynajem. Ilość chętnych zwiększa popyt, a większy popyt wpływa na cenę. Dodatkowo podwyżki inflacyjne mediów, takich jak prąd czy gaz, narzucając wyższe opłaty, więc większe koszty dla wynajmujących najemców.

Wynajem nieruchomości – różnica rok do roku

Niestety, dane porównawcze cen mieszkań do wynajęcia nie są pozytywne. Serwis Domiporta wskazuje, że za wynajem kawalerki w Warszawie w styczniu 2023 r. trzeba było zapłacić średnio 2670 zł, a rok temu kwota ta była aż o 500 złotych niższa. Patrząc na zmianę w skali całego kraju, ceny najmu wzrosły rok do roku w przedziale 20-30%.

Ostateczna cena najmu zawsze uzależniona jest od lokalizacji nieruchomości, jej standardu oraz metrażu. Przyjęło się, że najszybciej wynajmują się mieszkania jedno i dwupokojowe, więc zwykle ich powierzchnia nie przekracza 45 metrów kwadratowych. Analizując jednak dane wyraźnie widać, że w styczniu 2023 roku wynajmujący oczekiwali około 28 % więcej niż rok wcześniej. Wzrosty zanotowano też w obszarze mieszkań powyżej 60 metrów kwadratowych, które dotychczas utrzymywały w miarę stabilne ceny.

Ile w takim razie kosztuje wynajem mieszkania w 2023 w Warszawie? W przypadku mieszkania dwupokojowego, to w zależności od dzielnicy, koszt około 3900 złotych (około 22% więcej niż rok temu), a kawalerki i mieszkania o większym metrażu zdrożały jeszcze bardziej (około 26% oraz 30%).

Prognozy cen najmu na kolejną część roku

Kiedy możemy spodziewać się zmian w kwestii cen najmu nieruchomości? Jedynym plusem, jaki widzą specjaliści, jest dziejąca się już stabilizacja cen. Pozostają one na wysokim poziomie, lecz nie rosną tak gwałtownie, jak działo się to jeszcze kilka miesięcy temu (latem 2022 roku).  Wpływ na to ma z pewnością uspokojenie się sytuacji mieszkaniowej Ukraińców, którzy przenieśli się do Polski w związku z wojną, jak również zbliżenie się kwot do granicy, którą są w stanie zaakceptować potencji i obecni najemcy.

Jeśli inflacja zacznie spadać, możliwe jest obniżenie cen najmu mieszkań w drugiej połowie bieżącego roku. Trudno jednak przewidzieć, czy tak się stanie, bo wpływa na to wiele czynników geopolitycznych takich jak wspomniana już wojna w Ukrainie.

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą