Gdzie warto kupić mieszkanie w Warszawie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji

Gdzie warto kupić mieszkanie?

Kupno mieszkania to decyzja, która zwykle wiąże się z dużym stresem i wieloma przemyśleniami. Od kwestii finansowych po czysto praktyczne – taką decyzję należy przeanalizować i określić wszystkie za i przeciw konkretnych ofert, które bierzemy pod uwagę. Gdy mamy już określony budżet oraz plan przychodzi czas decyzji i pytanie: jak ułatwić sobie proces wybory lokalizacji wymarzonego mieszkania?

Ilość nowych osiedli budowanych w większych miastach Polski jest naprawdę duża. Rozwija się Warszawa, wraz z nią przyległe do niej miejscowości, lecz również duże zmiany można zaobserwować w aglomeracjach innych większych miast, w których znajdują się siedziby polskich i zagranicznych firm.

Rozwój wpływa na miejskie zasoby. Kluczowe pod względem wyboru dzielnicy lub rejonu danego miasta, w którym chcemy kupić nieruchomość, jest przeanalizowanie jego zasobów. Mieszkanie to inwestycja, warto więc wybrać mądrze, by cieszyć się atrakcyjną, łatwą do ewentualnego wynajęcia lub zbycia lokalizacją. Zwracamy uwagę na pięć podstawowych kwestii, które warto przemyśleć przed podpisaniem ostatecznej umowy nabycia.

Komunikacja miejska

Dobrze skomunikowane mieszkanie to dobra inwestycja. Nawet jeśli masz samochód i używasz go na co dzień, warto zainwestować w lokal, w okolice którego dojeżdża autobus, tramwaj lub inny środek transportu miejskiego. To bardzo istotna kwestia, jeśli po jakimś czasie zdecydujesz się na wynajem mieszkania – te w lokalizacjach z dogodnym dojazdem do centrum lub stacji PKP znajdują się na szczycie listy poszukujących.

Bliskość punktów usługowych

Kolejnym ważnym aspektem lokalizacji mieszkania jest niedaleka odległość do sklepów, restauracji, pralni i innych punktów, w których na co dzień załatwia się najpotrzebniejsze zakupy i usługi. Oczywiście nie każde miejsce gwarantuje bliskość marketów czy bazarów, lecz warto zwrócić uwagę, jak daleko od sklepu czy piekarni znajduje się nasz wybrany lokal. Wydaje się to nie być najważniejsze, lecz w pędzie codziennego życia z pewnością docenimy możliwość zrobienia szybkich zakupów.

Treny zielone

W dużych miastach nie można oczywiście liczyć na bliskość dzikiej przyrody, zamieszkując osiedla w okolicach dużych węzłów komunikacyjnych. Mimo to polecamy zwrócić uwagę na odległość od najbliższego parku czy większego skweru. To szczególnie ważne, gdy jesteśmy właścicielami wychodzącego czworonoga lub lubimy „przewietrzyć się” w ciągu dnia, niekoniecznie oddalając się daleko od domu.

Historia dzielnicy i jej perspektywy rozwoju

Decydując się za zakup mieszkania warto zwrócić uwagę, co znajdowało się w miejscu wybranego osiedla przed jego wybudowaniem. Dokładne przestudiowanie dokumentów (te dostępne są najczęściej w urzędach dzielnic lub gmin) może uchronić nas przed kupnem nieruchomości wybudowanej na terenach podmokłych czy zalewowych. Co równie ważne, często historia dzielnicy wiąże się z jej przyszłością. Na przykład rejony post-industrialne mają szanse na rozwój w stronę klimatycznych loftów, które nawet za kilka lat mogą przyciągnąć nowych najemców lub kupców.

Usytuowanie mieszkania na osiedlu

Na ten aspekt wyboru lokalizacji nieruchomości zwraca uwagę najmniejsza liczba osób. Wydaje nam się, że niesłusznie, bo to, gdzie na danym osiedlu usytuowane jest nasze potencjalne mieszkanie, może odgrywać kluczową rolę w codziennych komforcie życia. Położenie mieszkania ma ogromne znacznie, a idzie za nim również cena. Często takie same lokale, lecz usytuowane w innych częściach budynku, kosztują mniej niż te, które mogą cieszyć właścicieli dobrym nasłonecznieniem czy widokiem na zieleń. Dlatego też warto uważać na „okazje”, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z nowo powstającym osiedlem.

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą