Historia Saskiej-Kępy

Historia Saskiej Kępy

Historia Saskiej Kępy. Jak rozwijał się ten popularny rejon Pragi Południe?

Pełna zieleni oraz starych kamienic, Saska Kępa przyciąga warszawiaków świetnym położeniem na mapie miasta. Od centrum dzieli ją zaledwie kilka minut jazdy mostem Poniatowskiego, znajduje się tu również Stadion Narodowy i liczne punkty usługowa. Park Skaryszewski, kameralne uliczki skupione wokół Francuskiej oraz artystowski klimat sprawiają, że to również świetne miejsce do rekreacji i wygodnego życia.

To właśnie na Saskiej Kępie postanowiliśmy otworzyć jedno z naszych biur. WESTATE Praga to odpowiedź na zainteresowanie architekturą Saskiej Kępy, która przyciąga miłośników modernizmu i klimatycznych kamienic.

Historia Saskiej Kępy

Zwana w przeszłości Kępą Solecką oraz Kępa Kawczą, Saska Kępa została wcielona do Warszawy w XIV wieku. Nie była zamieszkiwana aż do momentu pojawienia się osadników z zachodniej Europy. Biedni imigranci trudnili się głównie rolnictwem i hodowlą bydła, lecz tereny zalewowe nie sprzyjały tej działalności.

Holendrzy i Flamandowie opuścili tereny Kępy, a na ich miejsce pojawili się Szkoci, dzierżawiący tereny w celach militarnych. W XVIII wieku Kępa przeszła w dzierżawę rodzin magnackich, a w 1735 roku jej tereny zostały wydzierżawione przez Augusta III, co przyczyniło się do stabilizacji na jej obszarze. Kępę zaczęto wówczas określać mianem Saskiej. Stała się jednym z miejsc rekreacji, urządzano tam wyścigi na łyżwach, a król często odwiedzał usytuowany na terenie dzisiejszego Parku Skaryszewskiego Pałac Myśliwski.

Saska Kępa stała się też istotnym miejscem działań wojennych. Podczas insurekcji kościuszkowskiej wycięto z niej znaczną część drzew oraz wybudowano szańce. Odegrała też ważną rolę podczas rosyjskiego szturmu na Pragę w 1794 roku. Po latach zawirowań wojennych (stacjonowały tam na przykład wojska Józefa Piłsudskiego), Saska Kępa przeżywała swój okres świetności w czasach międzywojennych.

Odrestaurowano zniszczone budynki, odnowiono most Poniatowskiego, a ulice zapełniły się kawiarniami, restauracjami oraz pięknymi willami, które w dużej mierze zachowały się tam do obecnych czasów. W czasie II wojny światowej zniszczono tylko około 20% zabudowań Saskiej Kępy, a walki toczyły się w rejonach ulic Obrońców, Poselskiej, Francuskiej oraz Zwycięzców. Działania miały charakter strategiczny – rejony Saskiej Kępy oddzielał wroga od Śródmieścia tylko most Poniatowskiego.

Saska Kępa po II wojnie światowej

W 1946 roku Kępę wcielono w obszar Pragi Południe. Wpłynęło to znacząco na jej dalszych architektoniczny rozwój. Dotychczas obszar ten traktowano jako odrębną jednostkę, przez co plany komunistycznie nie były tam wdrażane. Odkąd Saska Kępa stała się częścią Pragi Południe, zaczęto wprowadzać tam zmiany mające na celu ujednolicenie jej architektonicznego porządku.

W praktyce oznaczało to dokwaterowywanie mieszkańców do istniejących już mieszkań w kamienicach oraz budowie nowych osiedli, w których osiedlali się ludzi z biedniejszych warstw społecznych.

Porzucono również rozległe przedwojenne plany dotyczące rozbudowy rejonu jako miejsca przeznaczonego pod wystawy światowe. Wspomnieniem niegdysiejszych przymiarek do stworzenia na Kępie infrastruktury pod tego typu wydarzenia jest nazwa Kanału Wystawowego oraz nawiązujące do miast i państw całego świata nazwy ulic Saskiej Kępy.

O planach stworzenia elitarnego osiedla w ramach założeń miasta-ogrodu przypominają również rzeźby: znajdująca się w parku Skaryszewskim Rytm Henryka Kuny (nagrodzona na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925) oraz kapliczka autorstwa Janusza Alchimowicza (nagrodzona przez IPS przed wyjazdem do Paryża na wystawę Sztuka i Technika w 1937).

Saska Kępa obecnie

Bogata i burzliwa historia Saskiej Kępy niewątpliwie wpłynęła na jej charakter i architekturę. W XX wieku w tym rejonie osiedliło się wielu artystów (choćby najbardziej znana mieszkanka dzielnicy Agnieszka Osiecka), a do dziś możemy spotkać na Francuskiej muzyków oraz aktorów, którzy zamieszkują pobliskie kamienice. Bogata infrastruktura, kameralny charakter osiedli oraz mnóstwo zieleni przyciągają na Saską Kępę coraz więcej osób zainteresowanych kupnem mieszkania lub domu.

Należy pamiętać, że nieruchomości w tym rejonie trzymają dość wysoką cenę, ponieważ poza kilkoma nowymi inwestycjami, Saska Kępa obfituje w stare kamienice. Planujesz przeprowadzkę na Saską Kępę lub szukasz mieszkania inwestycyjnego? Zapraszamy do naszego biura na Rondzie Waszyngtona. Z chęcią pomożemy ci znaleźć idealny lokal w naszym sąsiedztwie.

 

Sprawdź naszą ofertę nieruchomości na Saskiej Kępie

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą