Jak negocjować cenę mieszkania?

Ceny mieszkań, szczególnie w dużych miastach, często stawiają przed kupującymi wyzwanie negocjacji ceny. Będąc w tej pozycji i chcąc wywalczyć jak najlepszą stawkę, warto mądrze rozmawiać ze sprzedającym. Sposoby na negocjacje są różne, w zależności od tego, czy oferta pochodzi od dewelopera czy od osoby prywatnej. Podpowiadamy, jak skutecznie negocjować cenę mieszkania.

W obliczu dużych kwot, na jakich operuje się przy kupnie mieszkania, negocjacje są nieodłączną częścią transakcji. Dobra wiadomość jest taka, że praktycznie zawsze istnieje szansa na dogadanie się ze sprzedającym – niezależnie od tego, czy to biuro deweloperskie czy osoba prywatna. Wszystko zależy od sposoby, w jaki podejdziemy do rozmów o cenie mieszkania. Niezależnie od tego, o jakim typie nieruchomości mówimy, przed przystąpieniem do negocjacji warto zrobić porządny research oraz określić maksymalną kwotę, jaką realnie możemy przeznaczyć na zakup danego mieszkania. Warto pamiętać, by w tę kwotę wkalkulować koszty notarialne, podatek i inne wydatki, których nie da się pominąć.

Jak negocjować cenę mieszkania z deweloperem

Przy kupnie mieszkania z rynku pierwotnego warto pamiętać, że deweloperzy często celowo zawyżają ceny nieruchomości, by dać kupującym pole do negocjacji. Dlatego też w tym przypadku tak ważny jest research dotyczący wartości mieszkań na podobnych osiedlach w danym rejonie lub dzielnicy oraz informacje o tym, jak długo deweloper sprzedaje daną nieruchomość. Te dane pozwolą na zorientowanie się, czy cena rzeczywiście pozostawia duże pole do negocjacji. Warto pamiętać, że przy zakupie nowego mieszkania oferta może być atrakcyjna, lecz negocjacje też mają swój limit. Warto skupić się na tym, co wchodzi w skład końcowej ceny – miejsce parkingowe, komórka lokatorska, może inne udogodnienia?

Określenie swojego budżet i możliwości finansowych na starcie (szczególnie w przypadku kupna mieszkania na kredyt) może również zagrać istotną rolę w negocjacjach. Często deweloperzy zgadzają się na niższą cenę transakcji, kiedy kupujący jest w stanie wpłacić od razu większą kwotę na poczet przyszłego zakupu. W rozmowach z deweloperem warto pokazać, że ma się wiedzę dotyczącą mechanizmów sprzedaży na rynku pierwotnym i jest się wiarygodnym partnerem do negocjacji.

Jak negocjować cenę mieszkania z osobą prywatną

W przypadku kupna mieszkania od osoby prywatnej, warto postawić na mniej biznesowe podejście. Po drugiej stronie stoi człowiek, który chce sprzedać swoje mieszkanie w jak najlepszej cenie, nie mając za sobą wielkiej firmy, która mogłaby nakładać na niego różnego typu ograniczenia. Oznacza to, że umiejętne prowadzenie rozmowy i bycie przyjaźnie nastawionym może znacząco wpłynąć na ostateczną cenę transakcji.

W negocjacjach na rynku wtórnym istotny jest czas. Im bardziej konkretna i zdecydowana reakcji potencjalnego kupującego, tym lepiej dla sprzedającego. Nie warto więc zbyt długo przeciągać negocjacji, grając na zwłokę, bo ta taktyka może okazać się złudna.

 

#nieruchomości #mieszkanie #sprzedaż #kupno

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą

    Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.