Jak oszacować wartość nieruchomości?

Kiedy stajemy przez wyzwaniem, jakim jest sprzedaż nieruchomości, zawsze przychodzi moment jej wyceny. Kwota, jaką można uzyskać za mieszkanie, dom czy działkę zależna jest od wielu czynników. Kształtuje ją aktualny popyt, podaż oraz kwestie ekonomiczne związane z sytuacją na świecie.

Dlaczego tak trudno ocenić, ile może kosztować nieruchomość?

Powodów może być kilka. Z jednej strony nie każdy zna się na ekonomii, więc informacja, którą generuje szeroko pojęty rynek, nie jest dla wszystkich jednoznaczna. Można w pewnym stopniu ją zweryfikować – najprostsza metoda to porównanie cen podobnych nieruchomości w tym samym mieście lub regionie. Średnia z danego miejsca powinna wskazać, w którym kierunku warto iść, lecz należy pamiętać, że ceny ofertowe nie zawsze (a nawet zwykle) nie są ostatecznymi cenami sprzedaży, więc nie daje to wiążącej informacji. Czynnikiem, który również zaburza obiektywny osąd jest emocjonalne przywiązanie właściciela do sprzedawanej nieruchomości. Często chcąc zbyć lokum, które jest w ich posiadaniu od lat, ludzie nie patrzą na dane miejsce obiektywnie, przypisując mu dodatkową wartość ze względów sentymentalnych.

Co warunkuje cenę nieruchomości?

Po pierwsze lokalizacja. Mieszkania lub domy w centrach miast, blisko dróg, przystanków komunikacji miejskiej oraz międzymiastowej będą zawsze droższe niż te położone na uboczu. Dodatkowo z lokalizacją wiąże się przeważnie aspekt rodzaju budownictwa. Tak zwane „stare rynki”, czyli w skrócie mówiąc kamienice, to świetna inwestycja i ich ceny nie są w dużym stopniu zależne od wahań rynkowych.

Drugą kluczową kwestią jest aktualna w momencie sprzedaży sytuacja ekonomiczna. Rynki światowe i sytuacja polityczna wpływają w znaczący sposób na ceny nieruchomości w Polsce. Widzimy to szczególnie wyraźnie w ostatnich miesiącach, będąc sąsiadem Ukrainy, w której toczy się wojna. Sytuacja na polskim rynku nieruchomości jest przez to niezwykle dynamiczna, a aspekty takie jak zdolność kredytowa, inflacja i napływ imigrantów zmieniają możliwości oraz wpływają bezpośrednio na ceny nieruchomości w Polsce.

Wartość nieruchomości – zaufaj ekspertom

Jak w takim razie wycenić swoją nieruchomość? Najbezpieczniej zaufać profesjonalistom, którzy codziennie śledzą rynek, mając najświeższe informacje na temat cen. Dobra agencja nieruchomości ma ciągły dostęp do cen transakcyjnych oraz zna szczegóły ofert w danych regionie lub mieście (a nawet dzielnicy). Dzięki temu pracujący w niej agenci są w stanie szybko i sprawnie określić realną cenę sprzedaży danej nieruchomości, bez zbędnego zaniżania jej lub blokowania sprzedaży w przypadku zawyżonej ceny podanej w ogłoszeniu. Masz wątpliwości, jak wycenić swoje mieszkanie czy dom? Zgłoś się do nas!

 

#nieruchomości #sprzedaż #wynajem #agencjanieruchomości #mieszkanie #dom

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą