Jak oszczędzać na rachunkach?

Jak oszczędzać na rachunkach? Codzienne wybory mają duże znaczenie!

Od stycznia tego roku wzrosły ceny gazu oraz prądu. Większość osób realnie odczuwa skutki inflacji, które odbijają się na codziennym funkcjonowaniu. Jak oszczędzać na rachunkach domowych? Wystarczy wprowadzić kilka drobnych nawyków, które przyniosą realne efekty.

Najważniejsze w oszczędzaniu, zarówno wody, prądu czy po prostu pieniędzy, są konsekwencja i świadomość, że małe wybory w perspektywie czasu przynoszą duże zyski. Z oszczędzanych codziennie pięciu złotych nie od razu uzbierasz fortunę, lecz po kilku miesiącach kwota będzie już znacząca. Podobnie należy podejść do oszczędzania energii oraz wody – małymi, codziennymi wyborami wpłyniemy w perspektywie czasu na wysokość rachunków, a realnie nie odczujemy skutków tego oszczędzania w codziennym życiu.

Oszczędzanie wody

Prysznic zamiast kąpieli

Ludzie zwykle dzielą się na miłośników długich kąpieli i szybkich, energetycznych pryszniców. Pod kątem oszczędności wody zdecydowanie warto rozważyć tę drugą opcję. Krótki prysznic to zużycie około 50 litrów wody, więc znacznie mniej niż długa kąpiel w wannieUsterki w kranie? Napraw je od razu

Każde zużycie wody to dodatkowy koszt w domowym budżecie. Cieknący kran w łazience czy kuchni to nie tylko problem natury estetycznej czy funkcjonalnej. To również utrata pieniędzy, bo woda nie zostaje zużyta, a nadal nabija się na miesięcznym rachunku.

Opłaty za wodę to również opłaty za śmieci

Rachunek za wodę ma realne przełożenie na wysokość opłat, które ponosimy się za wywóz śmieci. Warto o tym pamiętać, bo to dodatkowy koszt, który może znacznie zawyżać miesięczne rachunki. Metr sześcienny wody to obecnie koszt pomiędzy 3 a 5 zł (w zależności od województwa).

Oszczędzanie prądu

Jeśli czegoś nie używasz – wyłącz to

Listwy zasilające są włączone w twoim domu całą dobę? Nawet gdy nie ładujesz telefonu, ładowarka jest w gniazdku? To duży błąd! Urządzenia w trybie czuwania lub tylko podłączone również zużywają prąd. Po co płacić za prąd, którego nie potrzebujesz? Wypracuj prosty nawyk wyłączania sprzętów z gniazdka. Telewizor, router, ładowarki, sprzęty kuchenne – podłączaj je tylko wtedy, kiedy z nich korzystasz. Takie działanie to może niewiele, lecz w skali roku potrafi zmniejszyć rachunki o równowartość miesięcznej opłaty za prąd!

Kupuj sprzęty z odpowiednią klasą energetyczną

Kupujesz nową lodówkę czy pralkę? Nie wybieraj najtańszej, bo to pozorna oszczędność. Wyższa cena urządzenia często wiąże się z wyższą klasą energetyczną, co oznacza, że jest ono bardziej energooszczędne. Wybieraj sprzęty z oznaczeniem A++ i A+++. W tym przypadku korzyści są dwojakie. Po pierwsze oszczędzamy pieniądze, a po drugie nie zmniejszamy wpływ urządzenia na środowisko.

Pierzesz lub wstawiasz zmywarkę? Zapełnij urządzenie

To sposób na oszczędzanie zarówno wody i prądu. Przygotowując pranie lub mycie naczyń, staraj się zawsze zapełnić urządzenie, z którego korzystasz. Zarówno pralka, jak i zmywarka pochłaniają dużo prądu, więc warto skupić się na tych czynnościach i dobrze je przemyśleć. Znacznie ograniczysz zużycie energii oraz wody, a dodatkowo nie będziesz musiał pamiętać o częstym opróżnianiu urządzeń i wstawianiu ich od nowa.

Wyłącz grzejniki, gdy wietrzysz mieszkanie

Wpuszczanie do domu świeżego powietrza to zdecydowanie dobry pomysł. Warto robić to szczególnie przed snem, by organizm prawidłowo się regenerował, a temperatura w sypialni nie była za wysoka. Pamiętaj jednak, by przed otwarciem okna wyłączyć grzejniki. By utrzymać temperaturę przy otwartych oknach muszą one pracować ze zdwojoną siłą, a tym samym pobierają znacznie więcej prądu.

Jak mądrze planować swój budżet? Warto wdrożyć małe kroki, które długofalowo przyniosą efekty. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nieruchomości, nie wahaj się pytać o rozwiązania zastosowane w danym domu czy mieszkaniu. Nasi agencji zbierają wszystkie informacje od właściciela, by dać ci pełen obraz opłat i kosztów, jakie będziesz musiał ponieść jako nowy właściciel nieruchomości.

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą