chmielna

Jak zmieniała się ulica Chmielna w Warszawie na przestrzeni lat?

Chmielna w Warszawie. Jak zmieniała się ta ulica na przestrzeni lat?

Kilka lat temu uważana za hipsterską, Chmielna zyskuje obecnie nowe oblicze. Ta popularna i świetnie położna ulica to miejsce, w którym warto bywać lub… zamieszkać! Łączy w sobie kameralny klimat warszawskich kamienic z bliskością centrum i szeroką oferta gastronomiczno-usługową.

Historia Chmielnej

Ta długa, obecnie podzielona na dwie części (śródmiejską i wolską) ulica pamięta początki XVIII wieku. Oficjalna nazwa Chmielna została nadana jej w 1770 roku i najprawdopodobniej wzięła się do nazw tamtejszych ziem (Chmielnik) oraz faktu, że w okolicy musiał istnieć ogród chmielny.

Pierwsze duże budynki zaczęły pojawiać się na Chmielnej w pierwszej połowie XIX wieku. Zabudowa Nowego Światu naturalnie zaczęła przenikać na sąsiednie ulice, zapełniając je kamienicami. Chmielna rozwijała się od strony Śródmieścia. Mimo swego strategicznego położenia (w okolicy ówczesnego Dworca Głównego) znaczna jej część długo pozostała niezabudowana lub otoczona drewnianymi budynkami. Na przełomie wieków Chmielną wypełniały zakłady, takie jak Centralne Laboratorium Kosmetyczne czy pierwsza warszawska wytwórnia płytowa Syrena Record. Znajdowały się tam również teatry, łaźnie miejskie oraz poczta, a także kina – w tym kino Atlantic, które jest najdłużej działającym kinem w Polsce.

Okres międzywojenny to czasy handlu na Chmielnej. Sprzedawano tam odzież, dodatki oraz goszczono przechodniów w licznych kawiarniach i restauracjach. Niestety, czasy wojenne zaowocowały dużymi zniszczeniami ulicy. Naloty na Dworzec Główny sprawiły, że II wojna światowa przyczyniła się do zrównania z ziemzachodniej części ulicy. Pozostałe budynki zniszczono w 1946 roku w związku z odbudową stolicy, a gdy w latach pięćdziesiątych rozpoczęła się budowa Pałacu Kultury i Nauki, Chmielną podzielono na dwa niezależne odcinki. Fragment ulicy na wysokości pałacu nie istnieje, lecz upamiętania go tablica wmurowana w chodnik.

Chmielna obecnie

Co o Chmielnej sądzą współcześni mieszkańcy Warszawy? Przez dobrych kilka lat ulica stanowiła popularne miejsce spotkań i określano ją mianem hipsterskiej. Warto było tam bywać, a anegdotyczny spacer po Chmielnej kojarzono z czymś obowiązkowym, gdy tylko znalazło się w okolicy. Z czasem charakter ulicy zmienił się. Niedawna przebudowa placu Pięciu Rogów dodała Chmielnej bardziej kameralnego charakteru. Plany miejskie na 2023 rok wskazują również na kolejne zmiany w rejonie Chmielnej. W ramach projektu Nowe Centrum Warszawy planowane jest zazielenienie ulicy, a przestrzeń ma zostać bardziej uporządkowana. Po obu stronach, na odcinku od ul. Nowy Świat do pasażu Stanisława Wiecheckiego „Wiecha”, pojawią się drzewa, a w okolicach kina Atlantic ma powstać skwer.

Zakup nieruchomości na Chmielnej

Pojawia się więc pytanie – czy Chmielna to dobre miejsce do inwestowania? A może warto tam zamieszkać? Jakby nie patrzeć, Chmielna to jedna z ulic w ścisłym centrum Warszawy. Bliskość dworca, starówki i mnóstwa punktów gastronomiczno-usługowych sprawia, że to bardzo pożądana okolica. Inwestycja w mieszkanie na wynajem na Chmielnej to z pewnością strzał w dziesiątkę, lecz również dzięki licznym zmianom w okolicy, warto rozważyć ten rejon jako potencjalne miejsce zamieszkania.

Choć Chmielna nie należy do najtańszych ulic w Warszawie (ceny nieruchomości oscylują tam wokół 20+ tysięcy za metr kwadratowy), jest to zdecydowanie lokalizacja warta uwagi i przyszłościowa ze względu na rozwijające się prężnie centrum miasta. Zapraszamy do naszych biur, gdzie poznasz nasze propozycje mieszkań i apartamentów zlokalizowanych na Chmielnej.

Sprawdź oferty nieruchomości na ul. Chmielnej w Warszawie

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą