Mokotów – skąd popularność tej dzielnicy?

Mokotów, czyli najpopularniejsza dzielnica Warszawy

Od lat znajduje się w czołówce rankingu na najpopularniejszą dzielnicę stolicy. Mokotów przyciąga klimatycznymi kamienicami, szerokim wyborem restauracji oraz dużą ilością terenów zielonych. Jak powstawała ta dzielnica, jak mieszka się tam obecnie i jak wyglądają ceny nieruchomości?

Hstoria Mokotowa

Pierwsze ślady średniowiecznego osadnictwa na Mokotowie pochodzą z początków XI wieku. Dolina rzeczna, w rejonie której znajdował się Mokotów, stała się miejscem, w którym najłatwiej było się osiedlić. Nazwa Mokotów nawiązuje do imienia pruskiego właściciela wsi, Mokoto (lub Mokot), i p raz pierwszy pojawia się w dokumentach z 1367 r.

Na przestrzeni wieków Mokotów przechodził wiele perypetii, w których granice zmieniły się, by ostatecznie na przełomie wieków XIX i XX wytyczyć wiele nowych ulic obecnego Starego Mokotowa (Rakowiecką, Madalińskiego, Narbutta i Szustra, czyli dzisiejsza ulica Dąbrowskiego). W 1883, z powodu fortyfikowania Warszawy, rozwój budownictwa na tym terenie został ograniczony.

Mokotów został włączony do Warszawy w 1916 r. Dzielnica zaczęła mocno się rozwijać – powstały gmachy wyższych uczelni (SGH, SGGW), szpitale, szkoły oraz kamienice. Już w pierwszych planach urbanizacyjnych w przestrzeń Mokotowa wkomponowano zieleń, dzięki czemu dzielnica do dzisiaj zachowuje bardzo przyjemny charakter. Szybko rozpoczęto również przebudowę ulicy Puławskiej, budując linię tramwajową, która do dzisiaj łączy dalsze rejony Mokotowa z centrum. Od początku XX w. dzielnica zmieniła się z przedmieścia w nowoczesne centrum mieszkaniowe z licznymi usługami. Rosła wciąż liczba mieszkańców, która w 1939 r. przekroczyła 89 000.

II wojna światowa odcisnęła oczywiście wyraźne piętno na rozwoju całej Warszawy, a skutki działań wojennych nie ominęły Mokotowa. Podczas powstania warszawskiego, które trwało na Mokotowie od 1 sierpnia do 27 września 1944 r zginęło wielu żołnierzy i cywilów, a pamiątkowe tablice znajdziemy w bardzo wielu miejscach dzielnicy.

Mokotów dziś

Ta rozległa dzielnica zajmuje obecnie obszar położony nad skarpą wiślaną, oznaczony jako Mokotów Górny (Stary Mokotów, Służew, Służewiec, Wierzbno, Ksawerów, Służewiec Przemysłowy, Wyględów, Królikarnia), oraz część położoną w dolinie Wisły, czyli Mokotów Dolny (Sadyba, Sielce, Stegny, Siekierki, Czerniaków, Augustówka). Mokotów to najliczniejsza dzielnica Warszawy. Zamieszkuje ją ponad 217 tysięcy osób.

Mokotów cieszy się niesłabnącą popularnością dzięki terenom takim jak Park Morskie Oko czy uwielbiane przez mieszkańców Pole Mokotowskie. Parki i skwery zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu i przyciągają rodziny z dziećmi. Mokotów to również miejsce lubiane przez studentów. Dobre połączenie z centrum miasta oraz lokalizacja SGH tworzy tam świetne warunki do życia i czerpania ze studenckich atrakcji.

Na Mokotowie możemy znaleźć również wszelkiego rodzaju budownictwo. Od starych, klimatycznych kamienic aż po nowoczesne mieszkania w wysokich budynkach. Ta różnorodność sprawia, że dzielnica przyciąga coraz to nowych mieszkańców, zainteresowanych inwestowaniem właśnie w jej obrębie.

Ceny mieszkań na Mokotowie

Nie jest łatwo określić jednoznacznie, czy Mokotów to droga dzielnica. Średnia cena za metr kwadratowy wynosi tam obecnie nieco ponad 13 tysięcy złotych, lecz w związku z dużą różnorodnością budynków, ceny mogą wahać się i radykalnie zmieniać. To oczywiście prowokuje pytanie: czy warto inwestować na Mokotowie? Sądząc po zainteresowaniu dzielnicą oraz jej bogatym zapleczem kulturalno-usługowym, jest to atrakcyjne miejsce do życia dla większości osób chcących ulokować pieniądze w Warszawie.

Bliskość tak zwanego Mordoru, czyli zagłębia biurowego, liczne parki, restauracje, kina i inne instytucje kultury oraz nieduża odległość od centrum miasta stawiają Mokotów w czołówce dzielnic, w których warto inwestować w nieruchomości. Po więcej informacji i porad dotyczących zakupu domu czy mieszkania na Mokotowie zapraszamy do naszych biur. Mamy w ofercie nieruchomości zlokalizowane w tej topowej dzielnicy i z chęcią podpowiemy, jak wybrać najlepszą inwestycję skrojoną pod indywidualne potrzeby.

 

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą