Najem okazjonalny – podstawowe informacje

Zastanawiasz się nad wynajęciem mieszkania? Rozważ umowę najmu okazjonalnego

Wiele osób, w obawie przed nieuczciwymi najemcami, zwleka z podjęciem decyzji o wynajmie swojej nieruchomości. Najem okazjonalny to rozwiązanie, które zaoszczędzi stresu oraz niepewności i powstało właśnie po to, by chronić interesy wynajmujących. Jak wygląda umowa najmu okazjonalnego i z czym wiąże się jej podpisanie?

Najem okazjonalny – kogo dotyczy?

Umowa najmu okazjonalnego posiada taką samą moc prawną, jak standardowa umowa zawierana pomiędzy wynajmującym a najemcą. Jej szczególną zaletą jest jednak zapis, w którym najemca dobrowolnie poddaje się egzekucji w przypadku niespełnienia warunków umowy lub jej wygaśnięcia. W praktyce oznacza to, że właściciel mieszkania może od razu wszcząć postępowanie egzekucyjne, jeśli ze strony najemcy wystąpią problemy z płatnością lub nie będzie chciał on opuścić lokalu. Oszczędza to czasu i kosztów, jakie generuje proces sądowy. O czym warto pamiętać – umowę najmu okazjonalnego może podpisać tylko właściciel nieruchomości, który wynajmuje lokal prywatnie. Nie dotyczy ona firm ani osób wynajmujących mieszkania w ramach działalności gospodarczej.

Umowa najmu okazjonalnego

By zawrzeć taką umowę, najemca zobowiązany jest do dostarczenia oświadczenia w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia mieszkania w terminie wskazanym w umowie. Dodatkowo musi on też wskazać miejsce, w którym zamieszka, jeśli egzekucja obowiązku opuszczenia lokalu zostanie wykonana. Właściciel lokalu, który w umowie wskaże najemca, powinien oświadczyć, że zobowiązuje się do przyjęcia go w razie takiej sytuacji.

Czy najem okazjonalny jest opłacalny?

Jak widać, umowa najmu okazjonalnego wymaga podjęcia kilku kroków, które również generują dodatkowe koszty (umowa notarialna). Tu pojawia się więc pytanie: czy warto podejmować decyzję o najmie okazjonalnym? W naszej agencji zachęcamy do takiego działania, przeprowadzając obie strony transakcji przez cały proces. Chcemy, by nasi klienci czuli się bezpiecznie, a najemca również rozumiał zasady najmu okazjonalnego i był świadomy, że nie musi się niczego obawiać, jeśli jego zamiary są uczciwe.

Najem okazjonalny stworzono po to, by chronić interesy wynajmującego, więc warto poświęcić chwilę czasu i niewielką kwotę na załatwienie wszystkich formalności na starcie, by później zaoszczędzić sobie nieprzyjemności i kosztów, jakie może generować proces eksmisji najemcy.

 

#nieruchomość #wynajem #biuronieruchomości #agencjanieruchomości

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą