Odpowiedzialność pośrednika ds. nieruchomości – WESTATE Akademia

Zawód agenta nieruchomości uważany jest często za profesję dość “wolną”. Bez regularnych godzin pracy, bez przesiadywania w biurze od 9:00 do 17:00, bez większych zmartwień regularnych zawodów. Jest to bardzo mylący obraz tej pracy.

W rzeczywistości na pośredniku ds. nieruchomości spoczywa duża odpowiedzialność. Odpowiada za nieruchomość, w której sprzedaży pośredniczy, jak również za dobro klientów i bezpieczeństwo transakcji.

Szkolenie WESTATE Akademia

W WESTATE wiemy, że profesja doradcy ds. nieruchomości nie jest łatwa. Codziennie przed agentami są stawiane nowe wyzwania, często następujące “z zaskoczenia”. W naszej marce wychodzimy z założenia, że nie da się uniknąć niektórych nieprzyjemnych sytuacji przy pracy w agencji nieruchomości. Jedynym lekarstwem na takie doświadczenia jest ciągły rozwój i nauka w tematach z branży nieruchomości i nie tylko. Aby wesprzeć naszych agentów i zapewnić im rozwój oraz jakościową wiedzę powstała WESTATE Akademia.  

W ramach tego cyklu szkoleń zapraszamy do współpracy specjalistów z dziedziny prawa nieruchomościowego, rozwoju osobistego oraz samej branży nieruchomości. Chcemy, aby doradcy WESTATE mieli wszelkie możliwe narzędzia oraz umiejętności, które poprawią jakość wykonywanych przez nich zadań. Ma to na celu zmotywowanie doradców do pracy nad samym sobą, jak i ciągłe doskonalenie jakości usług świadczonych dla naszych klientów.

Spotkanie z Anną Niecikowską

W poniedziałek 25 września odbyło się szkolenie z serii WESTATE Akademia, które poprowadziła Anna Niecikowska, czyli znana specjalistka sfery prawnej w branży nieruchomości. Tematem przewodnim spotkania była odpowiedzialność pośrednika ds. nieruchomości. Pani Mecenas przedstawiła nam szereg sytuacji, w których pośrednik musi zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania swoich czynności. 

Tworzenie oferty

Jedną z podstawowych umiejętności to tworzenie oferty sprzedaży lub wynajmu mieszkania. Agent powinien skrupulatnie opisać stan techniczny nieruchomości, jej stan prawny oraz stopień wykończenia. To ważne, aby przekazywać rzeczywiste informacje osobom zainteresowanym zakupem lub najmem lokalu. Żaden profesjonalny agent nie chce celowo wprowadzać w błąd swoich klientów, dlatego to ważne, aby skrupulatnie sprawdzać przekazywane informacje.

Umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości

Aby zacząć współpracę przy jakiejkolwiek nieruchomości, agent powinien podpisać z klientem umowę pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Jest to ważna kwestia, gdyż świadczy o legalności podejmowanych później działać mających na celu promocję danej nieruchomości. Często można trafić na klientów, którzy stronią od podpisywania jakichkolwiek umów z pośrednikiem, co wynika najczęściej z jakiejś wewnętrznej obawy. Zadaniem doradcy jest dogłębne wyjaśnienie warunków takiej umowy, jej konsekwencji prawnych oraz korzyści płynących z jej podpisania. To istotne, aby klient był świadomy każdej kwestii poruszanej w umowie. 

Dlaczego pośrednicy nalegają na podpisanie umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości? Bo dzięki niej agent może podjąć legalne działania w celu promocji nieruchomości – może sporządzić ofertę, prezentować lokal, czy prowadzić negocjacje z potencjalnym kupującym. Podpisanie umowy z klientem jest podstawą przyszłej współpracy oraz świadczy o profesjonalizmie agenta.

Umowa przedwstępna

Gdy klienci podejmują  zakupu danej nieruchomości często decydują się na podpisanie, tak zwanej umowy przedwstępnej. Nie zawsze jest ona konieczna, jednak podpisanie jej daje klientom swego rodzaju pewność późniejszego przystąpienia do aktu sprzedaży. W sytuacji zakupu przy kredycie hipotecznym, umowa przedwstępna jest dokumentem niezbędnym do dalszych procedur bankowych. 

Czy każda umowa przedwstępna musi zostać podpisana notarialnie? Zazwyczaj pośrednicy nalegają na podpisanie takiej umowy u notariusza, gdyż daje to pewność jej poprawności i legalności. Jednak nie każda umowa przedwstępna nie musi być podpisana u notariusza. Taką umowę może sporządzić agent pośredniczący w transakcji. W takiej sytuacji obowiązkiem pośrednika jest dokładne spisanie umowy zgodnie z umówionymi warunkami sprzedaży. To odpowiedzialne zadanie, dlatego każda profesjonalna agencja nieruchomości dba, aby ich współpracownicy mieli odpowiednie narzędzia oraz wiedzę do sporządzania umów pośrednictwa.

Na poniedziałkowym szkoleniu z Anną Niecikowską omówiliśmy powyższe kwestie oraz inne związane z odpowiedzialnością pośredników ds. nieruchomości. Cieszymy się, że nasi agenci rozwijają się i chętnie pogłębiają swoją wiedzę z dziedziny nieruchomości. Kolejne szkolenia już wkrótce!

 

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą