Rynek nieruchomości w 2023 roku

Rynek nieruchomości 2023 – jak wygląda sytuacja i prognozy na bieżący rok?

Kupno mieszkania to poważna decyzja. Sytuacja życiowa, ilość zebranych środków, koszty transakcji oraz ogólna sytuacja na rynkach światowych – to wszystko wpływa na realne decyzje, które podejmiemy w tym roku. Portale money.pl oraz nieruchomości-online.pl zorganizowały panel dyskusyjny, w ramach którego eksperci wypowiedzieli się na temat kondycji rynku nieruchomości na starcie 2023 roku. Powstał również raport „Nastroje pośredników w obrocie nieruchomościami”, w którym zebrano najważniejsze informacje. Bank PKO BP również podsumował dotychczasową sytuację, prognozując zmiany cen nieruchomości już w pierwszym kwartale 2023 roku. Przeanalizowaliśmy te dane, wyciągając z nich esencję, która może przydać się wszystkim decydującym się na inwestycję w nieruchomości.

Reakcja rynku na zmiany

Ostatnie trzy lata wpłynęły znacząco na zachowania konsumentów. Portal nieruchomosci-online.pl od 2020 roku notuje widoczne skoki w zainteresowaniu ofertami sprzedaży i wynajmu mieszkań w Polsce. Data nie pozostaje tu oczywiście bez znaczenia – rok 2020 to początek pandemii koronawirusa, która zaskoczyła wszystkie branże, w tym oczywiście również rynek nieruchomości. Po chwilowym zastoju sytuacja zaczęła się normować, by na początku 2022 roku zderzyć się z rozpoczęciem działań wojennych na Ukrainie. Wojna przy granicy Polski nie pozostaje bez echa, zwłaszcza w sytuacji szalejące inflacji i problemów z uzyskaniem kredytów hipotecznych. Napływ uchodźców znacząco zmienił rynek nieruchomości w Polsce – mieszkania na wynajem stały się towarem deficytowym, a ceny poszybowały znacząco w górę.

Prognoza cen nieruchomości na 2023 rok

Jak wskazują analitycy PKO BP, negatywne czynniki wpływające na ceny nieruchomości w Polsce zaowocują korektą rynkowych cen mieszkań. Możliwe, że zadzieje się to już w pierwszym kwartale 2023, a prognozowana zmiana to około 5% w skali całego roku. Co może na nią wpłynąć?  Jak wskazują specjaliści, znaczenie ma zwłaszcza wzrost cen materiałów budowlanych oraz energii. Istotne są również zmiany stóp procentowych, które, póki co, nadal rosną. Co to oznacza dla deweloperów? Eksperci prognozują stagnację w obszarze rynku pierwotnego, a większą dynamikę na rynku wtórnym. Ceny nowych mieszkań, w perspektywie droższych kosztów realizacji projektów, mogą okazać się jeszcze wyższe, a właściciele mieszkań, którzy wynajmują je, by spłacać kredyt mogą decydować się na pozbycie się zobowiązania, wystawiając mieszkanie na sprzedaż.

Co to oznacza dla osób poszukujących mieszkania? Jak wskazuje w rozmowie z Money.pl oraz portalem nieruchomosci-online.pl Ewa Klos-Rychter, pośrednik oraz radca prawny, sytuacja unormuje się w aspekcie czasu i presji, jaką odczuwali dotychczas kupujący. Wraz z pojawieniem się większej ilości mieszkań dostępnych do kupienia, sprzedający będą musieli uzbroić się w cierpliwość i pozwolić potencjalnym zainteresowanym na chwilę zastanowienia. Oznacza to z pewnością również większą otwartość na negocjacje dotyczące ostatecznej ceny transakcji.

Rynek nieruchomości 2023 – czas analizy

Rozpoczynający się rok to czas weryfikacji dla każdego sektora rynku nieruchomości. Deweloperzy, mierząc się ze zmianami cen materiałów i energii, nie są do końca pewni, jak będą kształtować się ich zarobki. Wpływa to również na ich plany architektoniczne – na rynek wraca więcej mniejszych mieszkań, na które będzie stać osoby poszukujące.

Kupujący muszą zdawać sobie sprawę z rozchwiania rynku, ograniczają ich również możliwości kredytowe, lecz z drugiej strony czeka ich czas pozwalający na większy komfort decyzji, jeśli już znajdą nieruchomość, którą będą mogli kupić.

Wszystkie zmiany i prognozy, o których mówimy, wpływają oczywiście na pośredników. Rok 2023 to będzie dla nich wymagający czas. Branża zderza się z dynamicznymi zmianami, więc doradcy muszą na bieżąco odpowiadać na zapytania klientów oraz umiejętnie wspierać obie strony transakcji, rozumiejąc indywidualne potrzeby i nietypowe sytuacje.

 

 

#biuronieruchomości #agencjanieruchomości #Warszawa #warszawawilanow #warszawasrodmiescie #warszawapraga

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą