Rynek pierwotny a rynek wtórny – wady i zalety

Kwestia, przez którą staje każdy, kto planuje zakup wymarzonego lokum lub inwestycji pod wynajem to decyzja, z jakiego rynku powinna ona pochodzić – pierwotnego, czyli wprost od dewelopera czy też wtórnego, który często bywa łatwiejszy w negocjacji, lecz bardziej wymagający. Stoisz przed tym wyborem? Przedstawiamy najważniejsze cechy obu rozwiązań.

Wątpliwość, na jakie rozwiązanie się zdecydować jest zrozumiała, szczególnie w dobie bardzo dynamicznych zmian w nieruchomościach. Rynek ciągle odpowiada na ekonomiczne i społeczne potrzeby, co wpływa na ceny mieszkań. Czy w takim razie bardziej opłaca się monitorować zmiany i kupić nowe mieszkanie czy też szukać go na rynku wtórnym? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb, bo każda z powyższych możliwości ma swoje plusy i minusy. Różnice dotyczące stanu nieruchomości (nowe lub do remontu) wpływają na całościowe koszty zakupu, więc należy rozważyć tę kwestię, szczególnie jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, w którym chcemy się zamknąć.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Największą zaletą nieruchomości z rynku wtórnego jest możliwość doboru wymarzonej lokalizacji. Centrum miasta, popularne dzielnice – zazwyczaj nie ma tam już zbyt wiele miejsca na nowe inwestycje, więc jeśli koniecznie chcemy kupić mieszkanie w tego typu miejscu, pozostaje nam wybór rynku wtórnego. Drugą zaletą takiego rozwiązania jest też większa elastyczność w negocjacji ceny nieruchomości – właściciel dyktuje warunki, więc jeśli naprawdę zależy mu na szybkiej sprzedaży, może być bardziej skłonny do dostosowania się do oczekiwań kupującego. Oczywistym minusem nieruchomości z rynku wtórnego jest częsta konieczność wykonania remontu, by odświeżyć mieszkanie lub dopasować je do własnych preferencji. Tutaj warto dobrze oszacować koszty, by być pewnym, że realnie jesteśmy w stanie je ponieść.

Mieszkanie z rynku prywatnego

Nowoczesne rozwiązania technologiczne i duże pole do zaprojektowania wymarzonej przestrzeni to największe zalety kupna nieruchomości od dewelopera. Nowe mieszkania wyposażone są w inteligentne systemy, windy, podziemne garaże oraz inne udogodnienia, których często nie znajdziemy na rynku wtórnym. Często też kupno nowej nieruchomości gwarantuje lepsze stawki wynajmu, co jest szczególnie ważne, jeśli planujemy takie działanie w przyszłości. Minusy rynku pierwotnego? Sporo opłat związanych z samą transakcją oraz dość powtarzalny schemat osiedli – trudno tu o oryginalność, jaką oferuje rynek wtórny.

Każdy, kto poszukuje nieruchomości do kupna ma inne oczekiwania i potrzeby, dlatego też warto dobrze przemyśleć swoje priorytety. Jeśli masz wątpliwości i potrzebujesz wsparcia, zapraszamy do kontaktu z nami w jednym z warszawskich biur lub online. Chętnie służymy pomocą i przeprowadzimy cię przez cały proces poszukiwania idealnej nieruchomości.

 

#agencjanieruchomości #kupno #nieruchomość #mieszkanie #apartament

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą