Wielka płyta – czy warto kupić mieszkanie zbudowane w tej technologii?

Mieszkania zbudowane w technologii wielkiej płyty są popularne w wielu krajach, w tym w Polsce. Ta forma budownictwa powstała w latach siedemdziesiątych XX wieku i była odpowiedzią na potrzebę szybkiego dostarczenia taniego i masowego mieszkalnictwa. Jak w każdej kwestii, istnieją plusy i minusy tego typu mieszkań. Stoisz przed wyborem kupna lokalu zbudowanego w tej technologii? Oto, co warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 

Plusy mieszkań w technologii wielkiej płyty

Cena

Jednym z największych atutów mieszkań zbudowanych w technologii wielkiej płyty jest ich relatywnie niska cena. Dzięki masowej produkcji elementów betonowych, koszty budowy były niższe w porównaniu do tradycyjnych metod budowlanych. To sprawiło, że mieszkania były bardziej dostępne dla szerokiego grona osób. Obecnie budynki mają już swoje lata, więc często ich cena również jest konkurencyjna do nowych lokali sprzedawanych przez deweloperów.

Dobrze zagospodarowana przestrzeń

Mieszkania w technologii wielkiej płyty często oferują funkcjonalne wnętrza. Na małych metrażach znajduje się zwykle sporo pomieszczeń, co jest świetnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi czy osób pracujących w domu, które chcą podzielić mieszkanie na część prywatną i biuro.

Infrastruktura

Mieszkania w wielkiej płycie często są zlokalizowane w dobrze rozwiniętych dzielnicach, z dostępem do szkół, sklepów, przedszkoli i innych niezbędnych udogodnień. Wielu mieszkańców docenia bliskość takiej infrastruktury, która sprawia, że załatwianie codziennych spraw jest znacznie szybsze i łatwiejsze.

 

Minusy mieszkań w technologii wielkiej płyty

Akustyka

Jeden z głównych problemów mieszkań zbudowanych w technologii wielkiej płyty to słaba izolacja akustyczna. Ze względu na konstrukcję budynków, dźwięki z sąsiednich mieszkań i korytarzy mogą przenikać do wnętrza, co może powodować dyskomfort dla mieszkańców.

Termoizolacja

Starsze mieszkania często mają słabą termoizolację. To może prowadzić do utraty ciepła zimą i przegrzewania się w okresie letnim. Skutkiem tego są wyższe koszty ogrzewania, więc warto rozważyć, czy poradzimy sobie z comiesięcznymi kosztami utrzymania lokalu i dobrze to przekalkulować.

Problemy z modernizacją i adaptacją

Z powodu specyfiki konstrukcji, modernizacja i adaptacja mieszkań zbudowanych w technologii wielkiej płyty może być trudniejsza i kosztowniejsza w porównaniu do innych typów budownictwa. Jeśli mieszkanie, nad którego kupnem się zastanawiasz, wymaga przeróbek, warto sprawdzić, czy wszystkie zaplanowane zmiany są możliwe do zrealizowania. W tej sprawie najlepiej poprosić o pomoc doradcę lub udać się bezpośrednio do administratora budynku.

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą