Wola – historia popularnej dzielnicy Warszawy

Wola – historia popularnej dzielnicy Warszawy

Jej strategiczne położenie niedaleko centrum miasta oraz dynamiczny rozwój przyciągają chętnych do inwestowania na warszawskiej Woli. Jak dzielnica zmieniała się na przestrzeni lat i czemu budzi aż tak duże zainteresowanie dzisiejszych inwestorów?

Wola to dzielnica naznaczona przez wiele wydarzeń – zarówno tych podniosłych, jak i trudnych. Koronacje królów, strajki, getto żydowskie, rozwój fabryk i innych ośrodków przemysłowych – Wola była niemym świadkiem historii Warszawy, która, jak wiemy z wielu źródeł, nie była prosta. Dziś Wola to jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic miasta, pełna modnych restauracji, nowoczesnych biurowców oraz nowych inwestycji deweloperskich.

Historia Woli – pierwsze wzmianki

O wsi Wielka Wola, która była własnością książąt mazowieckich, można przeczytać w dokumentach pochodzących z XIV wieku. Nazwa osady wywodzi się z faktu zwolnienia nowo powstałej wsi z danin na rzecz księcia. Gdy w 1526 roku włączono Księstwo Mazowieckie w obszar Królestwa Polskiego, Wola była największą wsią podwarszawską, która uchodziła za jedną z najzamożniejszych.

Jej ranga wzrosła, gdy zdecydowano, że będzie ona miejscem koronacji królów Polski. Historię rozpoczęła koronacja Stefana Batorego w 1576, a ostatnią elekcją była ta Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wola prosperuje świetnie i rozwija się w XVIII oraz XIX wieku, do czego przyczynia się również powstanie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w 1845 roku.

W 1916 roku Wola zostaje przyłączona do Warszawy. Okres międzywojenny to czas rozwoju dla nowej dzielnicy. Właśnie wtedy powstają osiedla przy Obozowej i na Kole oraz rozwija się lokalny przemysł – na Woli znajdowała się około 800 zakładów, zatrudniających ponad 45 tysięcy osób.

Wola w czasach wojny

Położenie dzielnicy, które jest jej dużym atutem, stało się również przekleństwem w czasach wojny. Wola była frontem obronnych Warszawy, po raz pierwszy w 1981 roku, kiedy to generał Józef Sowiński bronił miasta na okopach Woli, a następnie w czasach drugiej wojny światowej. Szczególne znacznie dla historii dzielnicy oraz całej Warszawy miało jednak Powstanie Warszawskie, podczas którego hitlerowcy rozstrzelali ponad 50 tysięcy osób, a następnie spalili je. Wydarzenie nazwano Rzezią Woli i było jednym z najtragiczniejszych momentów wojny. Nie sposób oczywiście nie wspomnień również o getcie warszawskim, którego znaczna część znajdowała się w rejonie Woli. Szacuje się, że odizolowano tam aż 450 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego, a powstanie pochłonęło tysiące ludzkich żyć.

Wola dziś

W 1945 roku Wola, zgodnie ze swoich wcześniejszym przeznaczeniem, stała się Zachodnią Dzielnicą Przemysłową. Jako pierwsze powstały zakłady im. Marcina Kasprzaka, od których nazwę zaczerpnęła również, funkcjonująca do dziś, ulica. Dopiero po zmianie ustroju, na początku lat dziewięćdziesiątych, dzielnica zaczęła zmieniać się, do czego przyczyniły się nowo powstałe budynki mieszkalne oraz pierwsze biurowce.

Dziś Wola to jedna z najchętniej wybieranych dzielnic Warszawy. Duży wybór mieszkań w nowoczesnych budynkach, wygodna komunikacja z centrum miasta oraz rewitalizowane obiekty, takie jak fabryka Norblina, Browary Warszawskie czy Mennica, przyciągają warszawiaków na co dzień. W ofercie naszej agencji znajduje się zawsze kilka mieszkań do wynajęcia oraz kupna właśnie na Woli, a wielu z naszych doradców specjalizuje się w tej lokalizacji. Jeśli interesuje cię zakup lub sprzedaż mieszkania na Woli, zapraszamy do naszych biur. Jesteśmy gotowi, by przedstawić najciekawsze oferty, które oferuje ta dzielnica.

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą

    Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.