Bemowo – co to za dzielnica?

Bemowo – historia dzielnicy

Od północy graniczy z Bielanami i Żoliborzem, od południa z Włochami i Ursusem, a do 1993 roku było częścią leżącej obok Woli. Bemowo to relatywnie nowa dzielnica Warszawy, lecz gęstość zabudowy oraz duża ilość mieszkańców sprawiają, że stało się prężnie rozwijającym się obszarem stolicy.

Bemowo – nazwa dzielnicy

Pierwotnie rejon ten nazywany był Boernerowem. Obecnie nazwę tę nosi jedno z najstarszych osiedli zlokalizowanych w tej dzielnicy, a dzielnicę przemianowano na Bemowo ze względu na negatywne konotacje poprzedniej nazwy z władzami socjalistycznymi. Nazwa Bemowo została nadana na cześć Józefa Bema, polskiego generała i dowódcy artylerii Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego.

Historia dzielnicy

Pierwsze zapiski dotyczące rejonu znanego nam dzisiaj jako Bemowo sięgają średniowiecza. Teren ten przechodził w posiadanie kilku rodów, takich jak Grotów, Chrzanowskich, Górczewskich i Szeligowskich. Nie są może one bardzo znane, lecz na ich cześć nazwano największe ulice dzielnicy. Bemowo to dzielnica z historią wojenną. Potop Szwedzki i następujące po nim wydarzenia sprawiły, że teren nie był bogato zaludniony, a co za tym idzie rozwój Bemowa przypada dopiero na wiek XIX. Właśnie wtedy powstała cegielnia i fabryka dachówek, po których dzisiaj pozostały znane mieszkańcom dzielnicy glinianki Jelonek i Sznajdra.

Historia Bemowa łączy się z dziejami Wojska Polskiego. Szczególny rozwój przypadł na czasy międzywojenne, kiedy to powstało tam lotnisko Babice oraz sieć drogowa i kolejowa. W czasie II wojny światowej, w 1945 roku, Niemcy wysadzili w powietrze znajdującą się na Bemowie Transatlantycką Stację Nadawczą.

Początek lat pięćdziesiątych to powstanie Wojskowej Akademii Technicznej oraz rozpoczęły działalność jednostki wojskowe skupione wokół lotniska. Do dziś na terenie Bemowa znajduje się wiele instytucji związanych z wojskiem, takich jak jednostki jak Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, 3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej oraz Centrum Reagowania Epidemiologicznego.

Bemowo dzisiaj

Od około dekady Bemowo prężnie się rozwija. Powstaje tu coraz więcej budynków mieszkalnych, instytucji kultury, ośrodków edukacyjnych oraz punktów usługowych. Liczba mieszkańców dzielnicy zwiększa się, a nowych przyciąga również duża ilość terenów zielonych oraz bliskość Puszczy Kampinowskiej.

Połączenie uroków miasta i swobody związanej z dużą ilością zieleni sprawia, że Bemowo chętnie wybierane jest przez rodziny z dziećmi oraz osoby chcące mieszkać w stolicy, lecz nie dysponujące wystarczającymi środkami, by kupić mieszkanie bliżej centrum miasta.

Średnia cena metra kwadratowego na Bemowie to obecnie 10 900 zł, a rozwój dzielnicy pozwala na wybór mieszkań o zróżnicowanej powierzchni i w zróżnicowanym standardzie.

Planujesz kupno mieszkania na Bemowie? W naszej agencji znajdują się zawsze oferty prezentujące ciekawe nieruchomości właśnie w tej dzielnicy, lecz z chęcią pomożemy znaleźć inne lokum, spełniające wszystkie twoje potrzeby. Zapraszamy do naszych biur!

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą