Historia Gocławia

Historia Gocławia:

Gocław to dzielnica Warszawy, położona na prawym brzegu Wisły, na wschód od centrum miasta. Historia tego obszaru sięga XIX wieku, kiedy to powstało wiele wsi i osad wzdłuż rzeki. Wówczas tereny te należały do ziemi warszawskiej i były wykorzystywane głównie do celów rolnych.

Gocław (wraz z Grochowem i Saską Kępą) został włączony do Warszawy w kwietniu 1916 r., tworząc Okręg Grochów 17 (XVII Policja Państwowa). W tym czasie był domem dla około 5500 mieszkańców – głównie w parterowych drewnianych budynkach bez większości udogodnień publicznych. W okresie II RP na Gocławiu planowano wybudować drugi po Okęciu międzynarodowy port lotniczy, zabezpieczono nawet teren pod budowę Portu Lotniczego Gocław.

Współcześnie

W czasie II wojny światowej Gocław został mocno zniszczony. Po wojnie, w ramach odbudowy miasta, przystąpiono do odbudowy zniszczonej dzielnicy. Powstały wówczas nowe bloki mieszkalne oraz szkoły, powstało również lotnisko sportowe Aeroklubu Warszawskiego, które istniało do połowy lat 70. XX wieku.

W 1977 roku Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” rozpoczęła budowę największego kompleksu mieszkaniowego na Gocławiu-Lotnisko na prawym brzegu Wisły. Głównym projektantem projektu jest Tadeusz Mrówczyński. W nawiązaniu do lokalizacji w miejscu zlikwidowanego lotniska, osiedlom mieszkaniowym na Gocławiu nadano nazwy odnoszące się do polskich samolotów.

W XXI wieku w latach 2010-2017 na pograniczu Gocławia i sąsiedniej Saskiej Kępy powstało tzw. Osiedle Saska

 

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą

    Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.