Historia warszawskiej Pragi

Historia warszawskiej Pragi

Historia warszawskiej Pragi – jak powstawała ta kontrowersyjna, lecz piękna i prężnie rozwijająca się dzielnica Warszawy?

Zapiski datujące powstanie Pragi (którą dziś nazywamy Pragą Północ, jedną z osiemnastu dzielnic Warszawy) sięgają XV wieku. Najpierw jako miasto, a od XVIII wieku jako dzielnica, Praga rozwijała się, wzbudzając zachwyty oraz mieszane uczucia, zwłaszcza wśród mieszkańców lewobrzeżnej Warszawy. Jak doszło do powstania Pragi, jaką znamy obecnie? Dlaczego teraz warto inwestować w nieruchomości właśnie tam? Odpowiadamy na te i inne pytania, przybliżając historię tej dzielnicy.

Historia warszawskiej Pragi – od średniowiecza po czasy międzywojnia

Pragę albo się kocha albo nienawidzi. Niewiele ryzykujemy, używając tego stwierdzenia w odniesieniu do tej dzielnicy. Nie zawsze jednak Praga była miejscem omijanym przez część mieszkańców stolicy. Kiedy w średniowieczu znany nam obecnie prawy brzeg Wisły został już zasiedlony, mieszkająca tam ludność zajmowała się głównie rolnictwem oraz rzemiosłem. Lata siedemdziesiąte XVII wieku były przełomowym czasem dla Pragi – Warszawa stała się miejscem, w którym odbywały się sejmy Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a na Wiśle powstał pierwszy most, łączący jej lewy i prawy brzeg. Od tego momentu Praga gościła znamienite głowy ówczesnej polityki, a z czasem stała się atrakcyjnym miejscem inwestycji wielu możnych. Praga stała się miastem, podzielonym formalnie na dwie części: Pragę Biskupią oraz Pragę Magnacką, zamieszkiwaną przez rodziny Lubomirskich, Czartoryskich i Potockich. Do dziś zachowały się niektóre ulice ówczesnej Pragi, w tym jedna z największych – Ratuszowa, prowadząca wtedy wprost do przystani, skąd odbijały łodzie łączące oba brzegi Wisły. XVII wiek to rozwój Pragi, która stała się centrum handlu i przetwórstwa.

Zmianę przyniosły czasy insurekcji kościuszkowskiej – ostatnia bitwa I Rzeczypospolitej, czyli bitwa o Warszawę, rozgrywała się na ulicach Pragi. Zabory oraz ich wpływ na rejony znane nam obecnie jako Warszawa jest dość oczywisty. Istotnym elementem rozwoju Pragi tej części Warszawy była budowa linii kolejowej, łącząca miasto  Cesarstwem Rosyjskim. Pociągi oraz niedrogie koszty utrzymania sprawiły, że Praga, obok Woli i Powiśla, stała się trzecią produkcyjną dzielnicą miasta. W 1864 roku wybudowany został znany nam most Kierbedzia i wytyczono główną arterię – Aleję Solidarności. Czas pierwszej wojny światowej i okupacja położyły kres rozwojowi Pragi, jak i całego miasta, więc dopiero w 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Praga z powrotem wróciła do czasów swojej świetności, odbuowując ośrodki przemysłowe zlokalizowane w jej obrębie.

Historia Pragi – czasy współczesne

Zniszczenia II wojny światowej objęły całą Warszawę, lecz Praga wyszła z nich niejako obronną ręką. Oczywiście dziś znajdziemy tam jeszcze budynki ze śladami po wojennych kulach, lecz dzielnica nie została zrównana z ziemią, dzięki czemu szybko stała się miejscem, do którego przyjeżdżali powracający do stolicy warszawiacy. Popyt generował podaż – szybko przywrócono również połączenie kolejowe, a Praga stała się, po raz kolejny w swojej historii, miejscem skupiającym przemysł. Co więcej, ludzie zaczęli osiedlać się tam, tworząc zapotrzebowanie na obiekty kultury – teatry oraz kina. To również na Pradze rozpoczęła swoją historię pierwsza powojenna rozgłośnia radiowa oraz gazeta „Życie Warszawy”.

Stara Praga, jak obecnie nazywamy Pragę Północ, zachowała do dnia dzisiejszego swój około wojenny klimat. Oczywiście mnóstwo tam budynków z lat osiemdziesiątych, lecz kamienice z początku XX wieku zachwycają nietypową architekturą. Na Pradze powstaje coraz więcej miejsc kultury, a nowe osiedla przyciągają świetną lokalizacją oraz bogatym zapleczem ofertowym. Praga nadal budzi kontrowersje – dla niektórych to post robotnicza dzielnica, która nigdy nie będzie równać się z okolicami Śródmieścia, a innym podoba się jej nietypowy charakter i chętnie kupują tam mieszkania, by cieszyć się bliskością centrum oraz czerpać z bogactwa innych benefitów.

Praga – czy warto tam inwestować?

Ostatnie lata pokazują, że stolica rozwija się bardzo prężnie, stąd też warto pochylić się nad ofertami zlokalizowanymi właśnie na Pradze. Ta dzielnica za kilka lat może stać się równorzędnym konkurentem dla Powiśla, które obecnie jest jedną z najmodniejszych dzielnic Europy, a kiedyś było przecież rejonem zamieszkałym przez najbiedniejszą warstwę społeczną. Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie, więc warto trzymać rękę na pulsie i myśleć z wyprzedzeniem. Według nas Praga to miejsce z bogatą historią i wielkim potencjałem.

Zobacz nieruchomości na warszawskiej Pradze

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą