Ile bierze biuro nieruchomości za sprzedaż domu

Decyzja o sprzedaży nieruchomości to ogromne wyzwanie, z którym zazwyczaj wiąże się wiele pytań dotyczących kosztów, a jednym z kluczowych aspektów jest prowizja biura  pośrednictwa nieruchomości. W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące tego, ile wynosi prowizja biura nieruchomości, ile płaci się za pośrednictwo w przypadku zakupu czy wynajmu mieszkania. 

1. Czym właściwie jest prowizja agencji nieruchomości i co się na nią składa?

Jest to procentowa część wartości nieruchomości, którą płaci się pośrednikowi za czynny udział w procesie sprzedaży czy wynajmu. W zakresie naszych badań, aktualnie proporcje te kształtują się od 2 do 5 procent. W 2023 roku było to 2-3%.  Warto jednak pamiętać, że konkretne stawki mogą zależeć od różnych czynników, takich jak lokalizacja, rodzaj nieruchomości oraz sytuacja prawna nieruchomości.

Dla przykładu, w Warszawie, największym rynku nieruchomości w Polsce, prowizja pośrednika nieruchomości może być nieco wyższa niż w mniejszych miastach, takich jak Szczecin, ze względu na większe zapotrzebowanie na nieruchomości i zwiększoną konkurencję na rynku nieruchomości. Warto również wspomnieć, że zazwyczaj pobiera się prowizję dla biura nieruchomości od obu stron – sprzedającej i kupującej.

Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z usług pośrednika w przypadku zakupu mieszkania czy wynajmu nieruchomości, powinieneś wiedzieć, co składa się w zakres jego pracy, a tym samym wynagrodzenia dla pośrednika:

 1. Ogłoszenia i marketing: Agencje nieruchomości ponoszą koszty związane z promocją nieruchomości, w tym opłaty za umieszczanie ogłoszeń na portalach internetowych, na social mediach, czy wywieszone banery reklamowe na nieruchomości. Dobre biuro nieruchomości organizuje i pokrywa również koszt sesji zdjęciowej, potrzebnego homestingu i nadzoruje prace z tym związane.

 2. Doradztwo i obsługa klienta: Agenci nieruchomości pełnią rolę doradców dla zarówno tych, co sprzedają, jak i możliwych nabywców. Pomagają w ustaleniu wartości nieruchomości, przygotowaniu dokumentacji sprzedażowej, a także prowadzą negocjacje między stronami. Ich praca obejmuje także odpowiedź na zapytania klientów, organizację wizyt i prezentacji nieruchomości.
 3. Prawne i administracyjne formalności: Pośrednicy nieruchomości pomagają w załatwianiu wszelkich formalności związanych ze sprzedażą nieruchomości, takich jak przygotowanie umów, sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości czy też załatwienie wszelkich niezbędnych dokumentów.
 4. Negocjacje: Agenci nieruchomości prowadzą negocjacje w imieniu swoich klientów, starając się uzyskać jak najkorzystniejsze warunki sprzedaży. Ich zadaniem jest osiągnięcie najlepszej ceny dla sprzedającego, jednocześnie zachowując równowagę i zadowolenie obu stron transakcji.
 5. Wyspecjalizowane usługi: W przypadku niektórych nieruchomości, zwłaszcza tych o nietypowych cechach lub specyficznej lokalizacji, agencje nieruchomości mogą angażować dodatkowe świadczenia, takie jak doradztwo architektoniczne, doradztwo kredytowe czy też pomoc w uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń budowlanych czy urbanistycznych. Te dodatkowe kwestie pozwalają klientom na kompleksową obsługę w każdym aspekcie procesu zakupu lub sprzedaży nieruchomości, co może być niezwykle wartościowe, zwłaszcza w przypadku skomplikowanych transakcji.

Ile wynosi prowizja dla biura nieruchomości?

To, ile bierze pośrednik nieruchomości za swoją pracę, zależy od wielu czynników, w tym od ceny nieruchomości, rodzaju nieruchomości i transakcji, czy doświadczenia agencji. Również sam rodzaj transakcji, czy to sprzedaż, wynajem lub zarządzanie najmem, może wpłynąć na wysokość kosztu prowizyjnego, ponieważ każda z tych operacji wymaga różnych nakładów czasu i środków ze strony pośrednika. Doświadczenie i renoma również mają wpływ na kształtowanie stawek kosztów prowizyjnych – bardziej renomowane mogą inkasować wyższe opłaty, aby odzwierciedlić ich specjalistyczną wiedzę i zaufanie klientów. Ostatecznie, wysokość wynagrodzenia to wynik negocjacji między klientem a pośrednikiem, uwzględniając wszystkie powyższe czynniki oraz indywidualne preferencje i warunki umowy.

Czynniki wpływające na wielkość prowizji:

Lokalizacja:

 • W miastach o większym popycie na nieruchomosci, koszty prowizyjne mogą być wyższe, ponieważ agencje mają większą szansę na szybką sprzedaż. Muszą także więcej inwestować w marketing i promocję, aby zapewnić większą widoczność ofert i przyciągnąć więcej potencjalnych klientów.

Rodzaj nieruchomości:

 • Luksusowe domy mogą generować wyższe koszty prowizyjne, ponieważ ich sprzedaż wymaga specjalistycznej wiedzy i wysiłku. Z kolei sprzedaz mieszkania, choć zazwyczaj mniejszego niż luksusowy dom, również wiąże się z pewnymi specyficznymi wymaganiami podczas procesu sprzedaży. Wynagrodzenie biura nieruchomości w przypadku mieszkań może być zróżnicowane, często zależąc od kilku kluczowych czynników, jak m.in. lokalizacja, standard czy jego wykończenie.

Doświadczenie agencji:

 • W przypadku tych bardziej doświadczonych, ich zdolność do świadczenia wysokiej jakości obsługi i kompleksowego doradztwa może być znacząco wyższa, co często przekłada się na wyższe stawki prowizji. Takie biura mogą posiadać lepsze umiejętności negocjacyjne, bogatszą wiedzę na temat lokalnego rynku nieruchomości oraz szeroki zakres profesjonalnych kontaktów, co umożliwia im skuteczniejsze dopasowanie oferty do potrzeb klienta oraz osiągnięcie lepszych warunków transakcji. Dla klientów korzyścią z wyboru doświadczonego biura jest zazwyczaj większe zaangażowanie w proces sprzedaży lub najmu nieruchomości oraz pewność, że będzie on przeprowadzony w sposób profesjonalny i zgodny z obowiązującymi standardami branżowymi.

  Sytuacja prawna nieruchomości:
   
 • Sytuacja prawna budynku jest istotnym czynnikiem wpływającym na ustalenie wysokości wynagrodzenia pośredniczki/ka. Skomplikowane kwestie, np. hipoteki, sporne zagadnienia prawne czy niekompletna dokumentacja, mogą wymagać dodatkowego nakładu pracy i wiązać się z potencjalnym ryzykiem. Dlatego ważne jest zabezpieczenie interesów wszystkich stron.

Rodzaj nieruchomości- ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości

 

Zastanawiasz się, ile może Cię kosztować pomoc profesjonalisty w obrocie nieruchomościami? To zależy, jaką nieruchomość chcesz sprzedać czy wynająć. Przeczytaj poniżej, jak wygląda prowizja za pośrednictwo względem rodzaju transakcji i nieruchomości.

 • NAJEM MIESZKANIA: Wysokość prowizji pośrednika najczęściej wynosi równowartość miesięcznego czynszu. Pośrednik inkasuje tę kwotę za swoje świadczenia. Wielkość kosztu prowizyjnego może być negocjowana w zależności od konkretnych warunków transakcji oraz specyfiki naszej nieruchomości.
 • SPRZEDAŻ MIESZKANIA LUB DOMU: W przypadku kupna-sprzedaży nieruchomości, wielkość prowizji pośrednika zazwyczaj ustalana jest jako procent od wartości transakcji. Agencja nieruchomości pobiera opłatę za swoje usługi, która może wynosić od kilku do kilkunastu procent wartości domu czy mieszkania. Standardem na rynku jest od 2 do 5%,  jednak są to kwestie negocjowalne.
 • SPRZEDAŻ DZIAŁKI: W przypadku sprzedaży działki, wysokość kosztu pośrednika również może być ustalana jako % od wartości transakcji. Pośrednik pobiera prowizję za swoją pracę, której koszt często kształtuje się w podobnych widełkach procentowych do tych stosowanych przy sprzedaży mieszkań lub domów.

Warto zaznaczyć, że jeśli decydujemy się na najem mieszkania na własną rękę lub dokonujemy zakupu nieruchomości bez pośrednictwa, unikamy opłat prowizyjnych. Jednak korzystanie ze świadczeń pośrednika może przyspieszyć proces transakcji, zapewnić fachową obsługę oraz zminimalizować ryzyko związane z nieznajomością rynku. Dlatego też wielu klientów decyduje się na skorzystanie z profesjonalnego wsparcia biura nieruchomości, mimo dodatkowych kosztów. Warto jednak pamiętać, że skorzystanie z usług biura nieruchomości z niską prowizją może wiązać się z ryzykiem obniżenia jakości obsługi oraz ograniczeniem zakresu świadczonych usług. Niektóre biura nieruchomości oferujące niższe prowizje mogą być mniej skrupulatne w działaniu, co może prowadzić do mniejszej efektywności procesu transakcyjnego oraz większego ryzyka dla klienta. Dlatego też, pomimo pozornej oszczędności, należy ostrożnie rozważyć wybór takiej opcji i dokładnie zbadać reputację oraz referencje danego biura przed podjęciem decyzji.

 

Praktyczne wskazówki dla stron, które sprzedają i kupują

Negocjacje:

 • Prowizje pośredników są często negocjowalne. Nie wahaj się podjąć rozmowy na ten temat i negocjować wysokość prowizji. Pamiętaj, że wysokość prowizji może zależeć od różnych czynników, m.in. od wartości nieruchomości, lokalizacji czy konkurencji na rynku. Obie strony sprzedaży mogą uzyskać korzyści z negocjacji, ponieważ obniżenie prowizji może przynieść oszczędności dla klienta, a jednocześnie zmniejszyć zyski, jakie biuro nieruchomości zarabia na danej transakcji. Pamiętaj jednak, że jakość obsługi oraz profesjonalizm również ma swoją wartość, dlatego należy zachować równowagę między oszczędnościami, a jakością usług, za które się płaci.

Zbieranie ofert:

 • Przed podpisaniem umowy z agencją, warto porównać oferty kilku różnych firm, aby znaleźć agencję, która wyróżnia się najlepszymi opiniami oraz oferuje korzystne warunki współpracy, odpowiadające naszym potrzebom i oczekiwaniom. Porównanie ofert pozwoli uzyskać lepszy obraz dotyczący kosztów, zakresu świadczonych usług oraz doświadczenia i renomy poszczególnych agencji. Ponadto, przed podpisaniem umowy przedwstępnej zaleca się dokładne przeanalizowanie ceny sprzedaży, aby uniknąć kosztów ukrytych w cenie nieruchomości. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i być pewnym, że proces odbywa się na transparentnych i klarownych warunkach.

Przejrzystość umowy:

 • Dokładnie przeczytaj umowę z agencją nieruchomości i zapytaj o wszelkie niejasności. Upewnij się, że zrozumiałe są wszystkie warunki, w tym te dotyczące prowizji za pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Pamiętaj, że umowa powinna jasno określać wielkość prowizji oraz sposób jej obliczania, aby uniknąć nieporozumień i sporów w przyszłości. Warto również zwrócić uwagę na inne kluczowe kwestie, np. zakres świadczonej pomocy pośrednika oraz okres trwania umowy, aby mieć pewność, że są one zgodne z Twoimi oczekiwaniami i potrzebami. Nie wahaj się prosić o wyjaśnienia w przypadku niejasności lub wątpliwości, ponieważ przejrzysta i klarowna umowa jest kluczowa dla końcowego zadowolenia stron.

Podsumowanie 

Sprzedaż domu to zazwyczaj skomplikowany proces, ale z udziałem odpowiedniego biura nieruchomości i jego wiedzy można uniknąć wiele nieporozumień i niepotrzebnych kosztów. Zawsze warto być świadomym kosztów i skonsultować się z doświadczonym pośrednikiem nieruchomości, aby uzyskać najlepsze warunki dla obu stron. Dzięki zrozumieniu czynników wpływających na to, jak wysoka jest prowizja pobierana od obu stron umowy oraz korzystając z praktycznych wskazówek, można skutecznie negocjować i zoptymalizować koszty. Pamiętaj, że transparentność i staranne przygotowanie są kluczowe dla osiągnięcia satysfakcjonującego wyniku sprzedaży.

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą