Kupno mieszkania za granicą

Inwestycja w mieszkanie za granicą. Jakie wymagania należy spełniać, by ulokować pieniądze za granicą?

Inwestycja w nieruchomości to jedna z lepszych lokat kapitału. Wiemy o tym nie od dziś, wspierając naszych klientów w transakcjach na terenie Polski. Coraz więcej z naszych kontrahentów decyduje się również na kupno mieszkania czy domu za granicą. W naszej ofercie mamy apartamenty w Hiszpanii czy Włoszech, więc z chęcią pośredniczymy również w takich transakcjach. Myślisz o podobnej inwestycji? Zobacz, gdzie warto kupić mieszkanie oraz jakie wymagania należy spełnić.

Inwestycja w mieszkanie za granicą – gdzie warto?

Wydarzenie ostatnich lat, takie jak pandemia koronawirusa, wojna w Ukrainie oraz inflacja wpłynęły na ceny mieszkań oraz ogólne podejście Polaków do wydawania pieniędzy, w tym inwestowania. By zbadać nastroje społeczne, Fundacja Think! w partnerstwie z Fundacją Citi Handlowy im L. Kronenberga przeprowadziła badanie. Oprócz bogatych wniosków dotyczących oceny swojego statusu majątkowego, podejścia do oszczędzania i wielu innych aspektów związanych z wydawaniem pieniędzy, istotną w kontekście inwestowania informacją jest fakt, że 11% Polaków deklaruje, że zaoszczędzone pieniądze inwestuje w nieruchomości.

Wraz ze wzrostem cen na lokalnym rynku, Polacy coraz częściej rozglądają się za mieszkaniami za granicą. Ceny mieszkań w Hiszpanii czy Włoszech niejednokrotnie równają się z cenami w większych polskich miastach. Zwykle wybór jest prosty – miejscowości turystyczne to pierwszy wybór większości osób chcących ulokować pieniądze za granicą. Ma to niewątpliwie sens i jest najbezpieczniejszym z możliwych działań, bo dobre miejsce to pewność dobrego zwrotu inwestycji.

Najpopularniejsze kierunki zagraniczne to zdecydowanie Hiszpania, Włochy oraz Bułgaria (tam ceny bywają naprawdę atrakcyjne!). Popularność zyskuje również Gruzja, która jawi się jako coraz atrakcyjniejszy kierunek wakacyjny, a co za tym idzie staje się ciekawsza dla potencjalnych inwestorów. Dobra lokalizacja i pewność długiego sezonu wakacyjnego to najważniejsze aspekty, które przemawiają za konkretnymi kierunkami, które wybierają Polacy.

Jakie warunki należy spełniać, by kupić mieszkanie za granicą?

Jeśli zdecydujemy się na zakup domu czy mieszkania poza granicami Polski, a jednocześnie nie jesteśmy obywatelem kraju, w którym znajduje się dana nieruchomość, warto dokładnie przestudiować wszystkie przepisy. W granicach Unii Europejskiej kupno i zbycie nieruchomości są oczywiście łatwiejsze, lecz każdy kraj wymaga innych dokumentów i uprawnień. Na przykład we Włoszech istotne jest posiadanie przez kupującego włoskiego kodu fiskalnego, który jest odpowiednikiem naszego NIP-u. W Hiszpanii zaś potrzebujemy posiadać ważny paszport, mieć numer cudzoziemca oraz konto w banku hiszpańskim.

Kredy hipoteczny na mieszkanie za granicą

Jeśli nie dysponujmy wystarczającą ilością gotówki, musimy być świadomi, że sfinansowanie kupna zagranicznej nieruchomości przez polski bank jest praktycznie niemożliwe. Procedury szacowania wartości inwestycji zagranicznej to wysokie koszty, a banki zabezpieczają się również pod kątem ewentualnej egzekucji długu, która odbywałaby się na zasadach państwa, w którym dana nieruchomość się znajduje. Możliwe jest, by zabezpieczeniem kredytu była nieruchomość położona w granicach Polski, lecz proces tego typu wymaga większej ilości procedur. Jak więc wybrnąć z tej sytuacji? Rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu w banku kraju, w którym planujemy inwestować lub wzięcie kredytu gotówkowego na terenie Polski, w przypadku którego nie trzeba podawać na jakie cele zamierza się wydać pieniądze.

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nieruchomości za granicą i potrzebujesz większej ilości informacji lub sugestii dotyczącej miejsca i rodzaju mieszkania, zapraszamy do naszych biur. Oferujemy gotowe inwestycje do nabycia w Hiszpanii oraz we Włoszech, jak również współpracujemy z lokalnymi biurami nieruchomości, przeprowadzając klientów przez całą transakcję.

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą

    Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.