„Pierwsze mieszkanie” 2023 – jakie ulgi przysługują przy zakupie pierwszej nieruchomości?

Zastanawiasz się nad kupnem pierwszego mieszkania, lecz nie wiesz, jak się za to zabrać? Rząd po raz kolejny uruchomił program skierowany do młodych osób chcących zrealizować marzenie o własnym lokum. Przybliżamy zasady programu „Pierwsze mieszkanie”, podpowiadając, jak z niego skorzystać.

Zakup mieszkania, szczególnie w obliczu ostatnich zmian na rynku, to poważna decyzja. By uniknąć niepotrzebnego stresu, warto się do niego przygotować, szczególnie kiedy robimy to po raz pierwszy. Brak obycia w temacie nieruchomości, niepewność związana z formalnościami i oczywiście chęć kupna mieszkania w jak najkorzystniejszej ofercie sprawiają, że to wyzwanie, które może wydawać się przytłaczające. Niezastąpioną pomocą będzie w tej kwestii oczywiście doświadczony doradca, który wesprze w decyzji i przeprowadzi przez cały proces. Warto również sprawdzić dofinansowania oferowane przez rząd. Znany dobrze program „Mieszkanie dla młodych” nie jest co prawda kontynuowane w tym roku, lecz zastąpił go nowy, również wspomagający zakup pierwszej nieruchomości program „Pierwsze mieszkanie”.

Program „Pierwsze mieszkanie” – dla kogo?

Jak wskazuje sama nazwa, rząd kieruje ulgi wynikające z programu do osób, które nie są jeszcze właścicielami żadnej nieruchomości. Istotnym warunkiem uczestnictwa jest również wiek – nie może być on wyższy niż 45 lat. To zasadnicza zmiana względem poprzedniego programu „Mieszkanie dla młodych”, gdzie maksymalny wiek wynosił 35 lat.

Program „Pierwsze mieszkanie” – dwa filary

Ulgi wynikające z programu podzielono w nim na dwa filary. Pierwszy z nich, „Bezpieczny kredyt 2%” to propozycja dla osób zdecydowanych na zakup nieruchomości w krótkim czasie. Zakłada, że uczestnicy programu zaciągną kredyt mieszkaniowy ze stałym oprocentowaniem, które wyniesie 2% + marża banku, a wszystko powyżej będzie finansowane przez rząd. Wsparcie będzie przysługiwało przez 10 lat, a z programu będzie można skorzystać do 2027 roku. Istotne jest również to, że w programie nie ma ograniczeń dotyczących rodzaju nieruchomości, którą chce się kupić. Może być to mieszkanie o dowolnym metrażu, pochodzące z rynku pierwotnego lub wtórnego. Maksymalna wysokość kredytu wynosi 500 tysięcy złotych w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 600 tyięcy złotych dla pary, małżeństwa lub osób wychowujących wspólnie dzieci.

Drugim filarem programu jest wariant „Konto mieszkaniowe”. To propozycja ulgi dla osób, które nie są gotowe na podjęcie decyzji o kupnie nieruchomości teraz, lecz planują taki zakup w przyszłości. „Konto mieszkaniowe” zakłada możliwość utworzenia konta oszczędnościowego w banku, które będzie mogła otworzyć osoba nie posiadająca mieszkania lub ktoś, kto ma już nieruchomość, lecz mieszka w niej z przynajmniej dwójką dzieci. Środki na nim zgromadzone będą oprocentowane według wskaźnika inflacji lub zmiany minimalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości. Regularne wpłaty (przynajmniej 11 na rok) zagwarantują dodatkową Premię przy zakupie nieruchomości, na który będzie przysługiwał okres pięciu lat od zakończenia oszczędzania.

Program „Pierwsze mieszkanie” wchodzi w życie od 1 lipca bieżącego roku. To idealny moment, by przemyśleć za i przeciw oraz poszukać większej ilości informacji na temat przysługujących ulgi i zniżek. Warto pamiętać, że program ma wiele zalet, lecz należy przestrzegać jego zasad. Jakich? Najważniejsze, oprócz tych na start, umożliwiających skorzystanie z oferty, to obowiązek rozpoczęcia gospodarstwa domowego w kupionym w programie mieszkaniu do roku po finalizacji transakcji oraz brak możliwości wynajmu lub sprzedaży lokalu w okresie otrzymywania państwowych dopłat.

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą