Praga Północ – czy warto tam zamieszkać?

Choć przez wiele lat nie cieszyła się dobrą sławą, Praga Północ to dzielnica, która swoją historią sięga do czasów pięknej, przedwojennej Warszawy. Dowiedz się, jak zmieniał się ten rejon i czy warto szukać mieszkania właśnie tam.

Praga Północ zajmuje bardzo dobre położenie na mapie stolicy. Graniczy z ogrodem zoologicznym, parkiem Praskim oraz prawym brzegiem Wisły. Z Pragi Północ bez problemu (i w krótkim czasie) dotrzemy do Śródmieścia oraz innych dzielnic miasta dzięki szerokiemu wachlarzowi połączeń miejskich środków transportu. Praga Północ zajmuje obecnie ponad 11 km kwadratowych powierzchni, a zamieszkują ją niecałe 64 tysiące mieszkańców. To jedna z najmniejszych i najbardziej kameralnych dzielnic miasta, a jej bogata historia sprawia, że przechadzając się ulicami Pragi czuć tam wciąż przedwojenny, artystyczny klimat.

Praga Północ – historia

Choć pierwsze wzmianki o Pradze datuje się na XV wiek, dopiero w 1791 roku została ona wcielona do Warszawy, wraz z Golędzinowem i Skaryszewem, sąsiadującymi z nią wsiami. Dzielnica rozwinęła się znacząco w XIX wieku, kiedy wybudowany znany nam do dzisiaj most Kierbedzia oraz Dworzec Wileński (kiedyś Petersburski) oraz umiejscowiony przy dzisiejszej ulicy Kijowskiej Dworzec Terespolski.

Czas międzywojenny był dla Pragi momentem dalszego rozkwitu. Właśnie wtedy powstał na jej terenie ogród zoologiczny oraz rozwinęła się kolej. Czas drugiej wojny światowej to trudny moment dla całej stolicy. Praga, będąca częścią prawobrzeżnej Warszawy, nie ucierpiała tak mocno jak lewy brzeg miasta. Dzięki temu do dziś możemy oglądać tam (w dużej mierze nieodrestaurowane jeszcze) kamienice przedwojenne.

Po wojnie Pragę podzielono na dwie części: Północ i Południe. Dopiero w 1994 roku wyodrębniono z niej Targówek i Białołękę, a w 2002 roku Praga Północ stała się jedną z osiemnastu dzielnic stolicy.

Praga Północ dzisiaj

Przed wojną artystyczna i oryginalna, Praga zgubiła nieco swój unikalny charakter na przestrzeni lat. Po wojnie zaczęła być kojarzona z niebezpiecznymi rejonami ulic Brzeskiej i Ząbkowskiej, a brak rozwoju i nowych inwestycji sprawił, że nieco podupadła. Dopiero kilka lat temu dzielnica zaczęła się zmieniać, a poprowadzenie tam linii metra oraz stopniowe odświeżanie zniszczonych budynków nadało jej nowy charakter. Praga Północ wraca do swoich korzeni – to dzielnica pełna barw, artystycznych pracowni, barów i restauracji. Jej kolorowy i oryginalny charakter oraz strategicznie położenie na mapie miasta sprawiają, że coraz więcej deweloperów widzi w Pradze duży potencjał.

Inwestycje na Pradze Północ – czy warto?

Apartamenty Port Praski przyniosły Pradze duże zainteresowanie i w ślad za tym osiedlem powstają kolejne inwestycje, takie jak Osiedle Jagiellońska czy Bulwary Praga. Ceny wahają się tam od około 12 000 do nawet 15 000 złotych za metr kwadratowy. Średnia cena mieszkań na Pradze Północ wynosi teraz 11 687 zł za metr kwadratowy, co czyni Pragę przystępną cenowo dzielnicą miasta.

Stały rozwój komunikacji miejskiej i nowe inwestycje sprawiają, że Praga Północ to świetne miejsce do zamieszkania. Ilość zapytań o mieszkania w tym rejonie stale rośnie, a za kilka lat dzielnica będzie mogła poszczycić się wieloma ciekawymi miejscami, które przybliżą ją do modnego obecnie, a bliźniaczo położonego do niej Powiśla.

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą