Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – jak bezpiecznie kupić nieruchomość bez ksiegi wieczystej?

Podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego należy dokładnie zapoznać się z jego statusem prawnym. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się w księdze wieczystej lokalu, którą można bez problemu sprawdzić w internecie. Co jednak, gdy mieszkanie nie ma takiej księgi? Możliwe, że lokal jest spółdzielczo własnościowy. Co zrobić w takiej sytuacji i czy warto kupować tego typu nieruchomość?

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – co to znaczy?

Zacznijmy od początku, czyli definicji spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jest to rodzaj formy własności zakładający użytkowanie i swobodne rozporządzanie lokalem przez osobę, która go posiada, lecz jednocześnie jest to tak zwane ograniczone prawo rzeczowe. Oznacza to, że mieszkanie spółdzielcze własnościowe można sprzedać, odziedziczyć lub podarować jako darowiznę, lecz prawdziwym właścicielem lokalu jest spółdzielnia mieszkaniowa, nie osoba prywatna. Co oznacza to w praktyce? Że wszystkie istotne decyzje dotyczące lokalu muszą być podejmowane za zgodą spółdzielni. Osoba mieszkająca w lokalu nie może przeprowadzić dużego remontu zakładającego na przykład wyburzenia ścian czy zmienić przeznaczenia lokalu z mieszkalnego na użytkowy bez zgody spółdzielni.

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe- czy warto je kupić?

To zależy od tego, jakie potencjalny nabywca ma plany związane z nieruchomością. Kupić takie mieszkanie i w nim mieszkać czy nabyć je inwestycyjnie może każdy. Istotną kwestią jest to, czy z czasem nowy właściciel będzie chciał przekształcić mieszkanie we własność. Jeśli tak, musi złożyć do spółdzielni wniosek o przekształcenie prawa do lokalu w prawo odrębnej własności i czekać na decyzję. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, kolejnym krokiem jest wpłata na konto spółdzielni określonej kwoty. Następnie możliwe jest założenie lokalowi księgi wieczystej. To szczególnie istotne, gdy chcemy mieć możliwość zaciągnięcia na lokal kredytu hipotecznego, bowiem księga wieczysta jest do tego niezbędna.

Sprzedaż mieszkanie spółdzielczego własnościowego

Jak już wspomnieliśmy, jest możliwa i nie wymaga informowanie o tym zamiarze spółdzielni. Po sfinalizowanie transakcji wystarczy tylko dostarczyć odpis aktu notarialnego (zdarza się, że robi to notariusz). W przypadku sprzedaży mieszkania spółdzielczego własnościowego ważne jest dokładne przygotowanie dokumentów. Istotnym z nich jest potwierdzenie prawa własności do lokalu. Zaświadczenie prawa do sprzedaży wydaje spółdzielnia, warto więc pilnować terminów płatności i innych obowiązków administracyjnych, ponieważ zadłużenie może uniemożliwić wydanie stosownego dokumentu, a tym samym przedłużać czas kompletowania papierów.

Czy mieszkanie spółdzielcze własnościowe to dobry wybór? Ciężko w tym przypadku o jednoznaczną odpowiedź, bo wiele zależy od planów kupującego. Zdecydowanie warto w przypadku takiej transakcji sprawdzić wszystko z należytą starannością, by uniknąć niemiłych niespodzianek. W procedowaniu dokumentów i poszczególnych kroków pomoże doświadczony doradca. Agenci mający doświadczenie na rynku niejednokrotnie spotykają się z lokalami ze spółdzielczym prawem własności i doskonale wiedzą, jak powinno wyglądać przygotowanie do kupna takiej nieruchomości. Rozważasz taki zakup? Zapraszamy do naszych biur w Śródmieściu, Wilanowie i na Pradze. Z pewnością wskażemy plusy i minusy takiej inwestycji i przeprowadzimy cię przez wszystkie etapy transakcji.

 

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą