Świadectwo energetyczne w 2023 roku

Świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe w 2023 roku dla każdej nieruchomości.  Co to oznacza dla właścicieli mieszkań i domów?

Przepis o obowiązku posiadania świadectwa energetycznego wprowadza nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz prawo budowlane. Każdy właściciel nieruchomości zobowiązany będzie do poniesienia opłaty za wystawienie takiego dokumentu. Za jego brak grożą kary finansowe.

Świadectwo energetyczne dziś

Charakterystyka energetyczna budynku to dane wskazujące na zapotrzebowanie energetyczne na cele ogrzewania, wentylacji, ciepłej wody i klimatyzacji. Obecnie świadectwo energetyczne obowiązkowo muszą mieć lokale w budynkach wzniesionych po 2009 roku. Starsze nieruchomości nie są objęte nakazem, wystąpienie o świadectwo jest dobrowolną decyzją właściciela. Jeśli kupujący nieruchomość wyrazi chęć posiadania takiego dokumentu, sprzedający zobowiązany jest do uzyskania go. Ważność świadectwa to 10 lat, chyba że zaszły zmiany (na przykład w wyniku przeprowadzonego remontu), które znacząco wpłynęły na ewentualne zużycie energii w budynku.

Zmiany w świadectwach energetycznych od 2023 roku

Od kwietnia przyszłego roku, na mocy nowelizacji ustawy podpisanej w październiku przez prezydenta, każdy lokal bez wyjątków, będzie musiał mieć świadectwo energetyczne. Zmiany jednak nie zatrzymują się tylko na tym. Dodatkowo wchodzi w życie obowiązek kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji. Oznacza to sprawdzenie stanu technicznego systemu ogrzewania oraz dostosowanie jego mocy do potrzeb danego lokalu.

Co to oznacza dla właścicieli nieruchomości?

Za brak świadectwa energetycznego grożą kary. Uwzględniono je dla osób sporządzających takie dokumenty oraz dla właścicieli lokali, które nie będą ich posiadały. By uniknąć grzywny (jej gówna granica nie została podana w ustawie), należy wystąpić o sporządzenie świadectwa. To szczególnie ważne w przypadku chęci sprzedaży mieszkania czy domu. Od kwietnia 2023 kupujący nie musi już wnosić o świadectwo, obowiązkiem sprzedającego jest jego posiadanie.

Jaki to koszt?

Cena waha się, w zależności od wielkości budynku, zastosowanych w nim instalacji, dostępności dokumentacji i innych czynników. W Warszawie ceny zaczynają się od około 400 zł, a mogą być wyższe, jeśli mówimy o domu jednorodzinnym lub budynku wielorodzinnym.

Wszelkie niejasności wyjaśniamy z naszymi klientami w tracie przygotowania dokumentów do transakcji kupna lub sprzedaży, więc mogą oni liczyć na naszą pomoc przy uzyskaniu odpowiednich dokumentów i przeprowadzenie przez cały proces.

 

#agencjanieuchomości #biuronieruchomości #kupno #sprzedaż #nieruchomość

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą