Urodziny Pragi – święto dzielnicy

Urodziny Pragi 2023. Święto dzielnicy to okazja do odkrycia jej uroków

W lutym przypada kolejna rocznica nadania Pradze praw miejskich i cała dzielnica obchodzi wtedy swoje kilkudniowe święto, zwane Urodzinami Pragi. Z tej okazji na mieszkańców tego rejonu oraz wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem Pragi warszawiaków czeka mnóstwo atrakcji. Zobacz, jak możesz świętować 375 urodziny Pragi.

Praga kiedyś i dziś

O Pradze pisaliśmy już nie raz, bo to jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic stolicy. Prognozuje się, że za kilka lat może stać się równorzędnym konkurentem dla Powiśla, które obecnie jest jednym z najmodniejszych miejsc Europy. Praga miała swoje chwile chwały oraz gorsze okresy. Po wojnie szybko przywrócono na Pradze połączenie kolejowe i stała się ona, po raz kolejny w swojej historii, miejscem skupiającym przemysł. Co więcej, ludzie zaczęli osiedlać się tam, tworząc zapotrzebowanie na obiekty kultury – teatry oraz kina. To również na Pradze rozpoczęła swoje działanie pierwsza powojenna rozgłośnia radiowa oraz gazeta „Życie Warszawy”.

Praga to miejsce z historią, a ostatnie lata przynoszą tam wiele zmian.  Nowe inwestycje, zlokalizowane właśnie na Pradze, przyciągają chętnych do zamieszkania w tej barwnej dzielnicy. Tym bardziej hucznie od kilku lat Praga świętuje swoje urodziny. W tym roku obchodzi je po raz 375. To właśnie w 1648 roku nadano jej prawa miejskie, a tym samym stała się częścią Warszawy. W tym roku świętowanie zaplanowano na okres od 9 aż do 21 lutego. Do szerokiej sieci organizatorów i partnerów Urodzin Pragi przyłączyły się, jak co roku, praskie organizacje pozarządowe, instytucje oraz zamieszkujący ją warszawiacy.

Urodziny Pragi 2023 – program

Jak co roku w planie obchodów nie może zabraknąć między innymi spacerów po najciekawszych zakątkach dzielnicy, słynnych praskich randek, gry miejskiej oraz krojenia tortu. Wśród licznych atrakcji każdy znajdzie coś dla siebie, a kulminacja wydarzeń przypadnie na zbliżający się na rozpoczynający się właśnie weekend 11 oraz 12 lutego.

Wybraliśmy najciekawsze wydarzenia najbliższych dni, w których warto uczestniczyć, by poznać prawdziwą Pragę:

Piątek 10 lutego

Warsztaty Gwary dla starszych, młodzieży i dorosłych to świetna okazja do poznania klimatu dzielnicy.

By nieco się rozruszać warto udać się na pokaz tańca swing Lindy Hop i elementami warsztatu w przestrzeni kawiarnianej Muzeum Pragi jako krótkie warsztaty, w czasie których będzie można poznać najważniejsze kroki Lindy Hop połączone z pokazem tańca.

Ciekawym punktem programu będą też Praskie Randki. W piątek odbędzie się prezentacja projektu i rozmowa międzypokoleniowa, spotkanie z seniorami bywających w NASZEJ Klubokawiarni Międzypokoleniowej, w której dzielą się poradami randkowymi z lat swojej młodości.

Piątkowe atrakcje zwieńczy potańcówka pałacowa w Pałacyku Konopackiego.

Sobota 11 lutego

Ten dzień to święto Pragi w Muzeum. Wszystkie warsztaty są przeznaczone dla chętnych, nie obowiązują na nie zapisy ani opłaty. W planie między innymi warsztat kaligraficzny, robienie pocztówek, wyszywanie sztandaru.

Warto również wybrać się na spacer organizowany przez Praską Ferajnę. Przypomni on najdawniejszą historię Pragi oraz zapozna z najważniejszymi jej zabytkami oraz paroma mniej znanymi. Spotkanie zakończy się w Muzeum Pragi, gdzie obejrzymy makietę Pragi z czasów I Rzeczpospolitej.

Dla fanów muzyki i śpiewu zachęcające będą warsztaty śpiewu oraz koncert Heńka Małolepszego w Klubokawiarni.

Niedziela 12 lutego

W ostatni dzień weekendu warto wybrać się na rodzinny spacer ulicami Pragi Północ.

Kolejną atrakcją będzie gra miejsca, która przybliży sekrety dzielnicy.

Nie zabraknie również możliwości wzięcia udziału w warsztatach kreatywnego pisania pod patronatem Loesji.

Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia.

WESTATE Praga

Urodziny Pragi to również świetna okazja do odwiedzenia naszego biura nieruchomości Praga, przy ulicy Francuskiej 49. Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą sprzedaży i wynajmu mieszkań w tych okolicach. Nasi doświadczeni doradcy z chęcią przybliżą zalety mieszkania na Pradze, opowiedzą o naszej ofercie i wyjaśnią wszystkie wątpliwości.

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą

    Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.