Warszawskie kamienice – Historia i architektura – Przewodnik po najciekawszych kamienicach w Warszawie

Warszawa to miasto, które zawsze przyciągało uwagę swoją architekturą i zabytkami. Jednym z najważniejszych elementów miasta są kamienice, które w dużej mierze wpłynęły na jego charakter i wygląd.

Historia

Historia warszawskich kamienic sięga XVIII wieku, kiedy to w mieście zaczęły powstawać pierwsze kamienne budynki. Z biegiem czasu Warszawa stawała się coraz bardziej rozwiniętym miastem, a kamienice stały się jego symbolami. Najwięcej kamienic powstało w XIX wieku, kiedy to miasto zaczęło dynamicznie rozwijać się pod względem gospodarczym i kulturalnym.

Architektura

Architektura warszawskich kamienic jest bardzo zróżnicowana, ale można wyróżnić kilka dominujących stylów. Pierwszym z nich jest klasycyzm, który charakteryzuje się prostotą i symetrią. Kamienice w tym stylu są zwykle ozdobione kolumnami, gzymsami i rzeźbami. Kolejnym stylem jest secesja, która zaczęła dominować w Warszawie na przełomie XIX i XX wieku. Kamienice w stylu secesyjnym są zwykle ozdobione motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz kolorowymi szkłami.

Podczas spacerów po Warszawie warto zwrócić uwagę na wiele kamienic, ale niektóre z nich są szczególnie interesujące:

1. Czackiego 3/5, kamienica NOT

Zbudowana w 1905 roku kamienica przetrwała obie wojny światowe i do dziś jest ozdobą ulicy Czackiego i jednym z najpiękniejszych zabytkowych budynków Śródmieścia. Architektonicznie nawiązuje do stylu eklektycznego klasycyzmu, widać też ekstrawaganckie barokowe dekoracje. Na fasadzie można zobaczyć piękne kolumny i pilastry, w niszach ozdobne łukowate okna.

2. Okrzei 26 Kamienica pod Sowami

Duma starej Pragi powstała w 1912 roku dla księcia Masarskiego. Kamienica przeszła niedawno gruntowny remont i trudno przejść obok niej obojętnie. Nie tylko dwie sowy strzegące budynku cieszą oko, ale cała pieczołowicie zrekonstruowana fasada jest wypełniona pięknymi dekoracjami – nietoperzami, gryfami i nie tylko. W pierwotnej wersji lśniła w słońcu, ponieważ zewnętrzne ściany obłożone były cegłą klinkierową.

3. Hoża 41 Kamienica Chaima Brauna

Tył tej konstrukcji jest uważany za wczesny nowożytny. Została założona w 1910 roku, a architektami, którzy zaprojektowali gmach był duet uznanych warszawskich architektów – Władysława Heppena i Józefa Napoleona Czerwińskiego. Warto zwrócić uwagę na secesyjne elementy zdobiące elewację domu oraz zaokrąglone wykusze przypominające wieże. Niektóre okna mają charakterystyczny dla tego stylu secesyjny wzór łuku. Dekoracje roślinne, w tym przypadku liście dębu, również mają bezpośredni związek z ruchem Art Nouveau.

Ważne jest, aby podczas zwiedzania warszawskich kamienic pamiętać o ich znaczeniu dla miasta. Kamienice stanowią nie tylko piękne zabytki, ale są także ważnym elementem kultury i historii Warszawy.

Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą